Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 776
ХуЛитери: 0
Всичко: 776

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Разказ
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Смятате ли, че разказът има неочакван край?

Да
57%
 57%  [ 4 ]
Не
42%
 42%  [ 3 ]
Всичко гласували : 7


Автор Съобщение
amebcho
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 21, 2006
Мнения: 56
Място: София

МнениеВъведено на: 19 Окт 2006 16:19:01 » Разказ Отговори с цитат върни се горе

Здравейте скъпи хулитери.
Искам да ви досадя (а може и не) с молбата да напишете мнението си за следния разказ:

Скокът


Денят плува в сивотата си.
Слънцето се крие някъде зад тъмните облаци. Градът в далечината също е безцветен. Всичко е изгубило яркостта си и е притъпено под палитрата на облачния ден. Под четката на облачните ми дни напоследък.
Стоя прав на парапета на един мост. Поглеждам надолу. Толкова е високо. Страх ме е.
Стъпвам в празното пространство. Политам надолу. Усещам въздуха като вятър.
Скокът ми е придружен от рязък вик. Усещам цялата сила на белите ми дробове да излиза през устата ми с него. А гърлото ми е студено, студено, студено...
Летя или падам? Падам или летя?
Спомени. Несвързани спомени се блъскат в главата ми и изплуват за малко на повърхността на съзнанието ми.
Роден на 10.06.1980г.
Поглед от количката към минаващите покрай нас хора – първият ми детски спомен.
Детската градина.
Мама и тате – топлина.
Първото момиче.
Дядо. Погребение.
Докато ме завладяват спомените, поглеждам надолу.
Земята плашещо се приближава към мен...
Единайстият ми рожден ден.
Тръгвам на училище. Болка. Счупих си крака.
Раждането на детето ми.
Продължавам да викам. Вятърът ме пронизва с ледения си дъх.
Земята вече е съвсем близо.
Запознаването с жена ми.
Сватба.
Първите думи на детето ни.
Забавяне. Какво ли ще стане?
Детето ни прохожда.
Завършването ми в училище.
Вече е само на десет метра под мен!
Страх ме е!
Есенна вечер, в която духа топъл вятър.
Морето.
Продължавам да викам...
Обяснение в любов.
Първата целувка.
Земята под мен няма търпение да ме хване в прегръдката си.
Още по голямо забавяне.
Бутам количката с детето си в парка.
Стоп.
На два метра от земята спирам.
И ластикът ме изстрелва нагоре.
Бънджи скокове? Изживяването е невероятно.
Да знаете...



Благодаря предварително на хората, които са се отзовали на молбата ми (ако има такива)!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
oziris
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 10, 2005
Мнения: 210
Място: България

МнениеВъведено на: 19 Окт 2006 16:49:55 » Отговори с цитат върни се горе

Здравей, скъпи хулитерю Smile

Разказът ми хареса (очаквах да опишеш неприятно размазване на земята Laughing) - атмосферата е много добре предадена, не забелязвам излишни неща.

Но идеята, че преди да умреш, целият живот преминава пред теб като на лента, е изтъркана и клиширана. Хубаво е, че си използвал кратки, отсечени изречения, за да не ни изтормозиш прекалено Wink и да подчертаеш краткотрайността на всичко.
И все пак краят, особено с онова "Бънджи скокове?", ми звучи като реклама.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
amebcho
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 21, 2006
Мнения: 56
Място: София

МнениеВъведено на: 19 Окт 2006 18:14:08 » Отговори с цитат върни се горе

Здравей, скъпи хулитерю icon_smile.gif

Разказът ми хареса (очаквах да опишеш неприятно размазване на земята icon_lol.gif) - атмосферата е много добре предадена, не забелязвам излишни неща.

Но идеята, че преди да умреш, целият живот преминава пред теб като на лента, е изтъркана и клиширана. Хубаво е, че си използвал кратки, отсечени изречения, за да не ни изтормозиш прекалено icon_wink.gif и да подчертаеш краткотрайността на всичко.
И все пак краят, особено с онова "Бънджи скокове?", ми звучи като реклама.

Първо - мерси за мнението ти oziris. Донякъде аз исках това, което ти афишираш - да бъде изказано мнение по мой разказ (за което ти благодаря сърдечно Very Happy).
На едно от местата, където пуснах този разказ някой каза същото за рекламата на бънджи скоковете, което и ти, за което аз искрено съжалявам, защото това не е част от идеята ми. ;
За да обясня използването на бънджи-скокът за край на моя разказ смятам да се прехвърля (да направя интертекстуална връзка) с известното изказване на Чехов за късия разказ -че ако на стената, в описваната стая има пушка, то тя до края на разказа трябва да гръмне. В случая падането е пушката, а бънджи-скокът е гръмването. Просто не измислих друго гръмване. На размазването успях да противопоставя само бънджи-скокът.
Също така знам и, че идеята за минаването на живота пред очите е много изтъркана. Но също в моя разказ предполага възможното размазване. Както и сивият ден и скачането, и фрагментарността, която си забелязал. (за фрагментарността и разпадането при човешката смърт има една чудесна и дяволски трудна за четене книга на Бекет)
Както със сивия ден, така и с ефектът "преминаване на живота като лента" аз целя читателят да започне да си мисли за размазването. И накрая тряссссссссс тази представа да се сгромоляса на края. Shocked
Това може да се обясни и чрез една друга концепция върху литературата - тази на Ханс Робърт Яус. Този тип (преди да попиташ за него) е критик. Той ни предлага термина "хоризонт на очакването" като свързан с връзката писател-читател. Според тази теория хоризонтът на очакването е зависим пряко от времето, в което живеят и читателят и писателят и той се изразява (хоризонтът) в това какво очаква да прочете читателят, как той очаква да продължи произведението. Според тази теория едно литературно произведение може да потвърди или да отхвърли хоризонтът на очакване на писателя.
Тук се опитвам да прехвърля този хоризонт като заблудя читателя.
Извинявай за голямото обяснение. И за излишната информация.
За мен това са коментар и отговор на коментар (между другото)...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
glishev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 28, 2004
Мнения: 283
Място: София-Белград-Крешентиум-Застрелци

МнениеВъведено на: 19 Окт 2006 21:17:48 » Отговори с цитат върни се горе

Дори и да беше реклама, пак щях да го дочета до край. На мен може би точно кратките, отсечени изречения не ми допадат, но в случая са си на място. Има обрат, има изненада, има тръпка. Знаех от първия ред, че ще има нещо неочаквано в края. Само не знаех какво точно ще бъде. За да не издава заглавието края, може би то самотото трябва да се смени, не мислиш ли?

_________________
Heart shall be bolder, harder the purpose,
prouder the spirit as our power dwindles.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя AIM адрес Yahoo куриер MSN куриер
amebcho
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 21, 2006
Мнения: 56
Място: София

МнениеВъведено на: 20 Окт 2006 00:02:57 » Отговори с цитат върни се горе

Засега не съм измислил по-добро заглавие. Very Happy
Признавам, че Скокът намеква, но за момента нямам по-добро.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Nadie
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 03, 2004
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 20 Окт 2006 09:24:30 » Отговори с цитат върни се горе

Сетих се, че е бънджи почти още в началото, но може би защото питаш за неочаквания край. Ако не беше анкетата може би нямаше да ми хрумне. Това, за което пишеш наистина е доста изтъркана тема, но поне го пишеш по добър начин. Краят наистина е като реклама. Не гълтай корема - гълтай Калорекс и поздрави от мен!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
kuklara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 02, 2005
Мнения: 405
Място: хасково

МнениеВъведено на: 21 Окт 2006 23:37:47 » Отговори с цитат върни се горе

Като се има предвид че е разказ края не е неочакван,но в това няма нищо лошо.А ако ме питаш за лентата на спомените тя е разбъркана ,поне от това което си спомням от подобни преживявания.Творчеството е за това да си разгърнеш фантазията,така че пиши това което ти се струва че е истината и ще се получи.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
infinity1305
Гост





МнениеВъведено на: 08 Май 2007 09:49:31 » Отговори с цитат върни се горе

Хах, мен ме изненада с края. Very Happy Подведох се по коментарите май...мислех че става дума за друг край.А исках да помисля за заглавие...
"Стъпки в пространството" или "Стъпки нагоре" ми се въртеше като идея, но този край... Cool
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com