Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 905
ХуЛитери: 1
Всичко: 906

Онлайн сега:
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Дискусия: За или против използване ма магичен елемент в НФ
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Stanislav
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 20, 2004
Мнения: 357

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 11:06:33 » Отговори с цитат върни се горе

Там е работата, че писането притежава свободата да сравнява дори самото себе си с каквото си поиска. И може да използва колкото си иска сол и пипер по страниците си. Затова не стои въпросът дали то използва нещо (дали трябва да го използва или не), а дали го е направило сполучливо, дали се е получило интересно...
Затова и при него не можем да говорим за "ЗА" и "ПРОТИВ", а по-скоро за "егати тъпото", за "абе става", за "яко" и "по-яко", за "направо върха" и подобни свърхсубективни мнения (защото ако започнем да говорим поне малко обективно, ще излезе че ядем хляба на критиците, колкото и застоял или глетав да е той).
Абе пиша аз едни глупости, добре че никой не ме слуша.
Поздрав
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
Svetozar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 22, 2003
Мнения: 327
Място: София

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 11:25:10 » Отговори с цитат върни се горе

Като чета тук и в една съседна тема възторжените отзиви за книгите на Толкин се сетих, че Дж. Б. Пристли е написал между другото една оригинална приказка за пораснали деца, която може да се определи като "фентъзи" - "31-ви юни". Препоръчвам ви я. Май не е издавана на български, но може да се изтегли на руски от http://lib.ru (в раздела за преводи). По-старите - като мен може би си спомнят и руския филм, направен по нея.

_________________
Езотеричен, поетичен,
хумористичен, прозаичен -
такъв е моят семпъл сайт,
където срещам ви със "Hi!".
http://vilea22.googlepages.com/index.html
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
vesela
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 11, 2004
Мнения: 4

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 11:51:22 » Отговори с цитат върни се горе

Stanislav написа:
Там е работата, че писането притежава свободата да сравнява дори самото себе си с каквото си поиска. И може да използва колкото си иска сол и пипер по страниците си. Затова не стои въпросът дали то използва нещо (дали трябва да го използва или не), а дали го е направило сполучливо, дали се е получило интересно...


ne pishesh gluposti, hubav vapors beshe Smile
spored men ne samo v NF ima miasto za magichnoto kato element, az kato cheta Marquez takiva edni magii useshtam da vitaiat v Makondo...no i konktretno v NF ima avori koito bez magia i magichesko niama da sa te, kato Bredbary naprimer.
a za pochitatelite na Tolkin - i az sam ot tiah, no ne smiatam che e edinstvenia maestro i sled nego niama dostoini...ima edna mnogo populiarna avtorka - Ursula K.Le Guin koiato, spored men, e pochti tolkova dobra, prosto edna magiosniza Smile...no ne znam dali na balgarski se namira.
edna prikazna godina na vas, i veselo chetene Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Stanislav
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 20, 2004
Мнения: 357

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 14:12:13 » Отговори с цитат върни се горе

Дали Урсула Ле Гуин се намира на български?
Е, ясно, трябва значи да те приветствам първо: Добре дошла! Как мина приземяването! Чувал съм, че там, на Марс, нямате много благоприятна за дишане атмосфера. Също така знам, че там нямате богата флора и фауна. Затова ще ви помоля да не стреляте по дърветата, те са безобидни.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя ICQ номер
vesela
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 11, 2004
Мнения: 4

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 14:25:13 » Отговори с цитат върни се горе

Stanislav написа:
Дали Урсула Ле Гуин се намира на български?
Е, ясно, трябва значи да те приветствам първо: Добре дошла! Как мина приземяването! Чувал съм, че там, на Марс, нямате много благоприятна за дишане атмосфера. Също така знам, че там нямате богата флора и фауна. Затова ще ви помоля да не стреляте по дърветата, те са безобидни.


Blagodaria za toploto Dobre doshla Wink...mda, prizanvam vednaga i bez strelba che ot dosta vreme ne sam stapvala v balgarska knizarniza:(...no ne po moe nezelanie. Zatova pak se radvam che U.K.Le Guin e prevedena na balgarski.
malka popravka - ne sam ot Mars, po skoro ot Venera;), mestnata flora e bogata, faunata vse oshte ia opoznavam no ako Vi interesuva shte dam begli info...
ves
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Kerazi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 01, 2004
Мнения: 25

МнениеВъведено на: 04 Яну 2005 16:53:26 » Отговори с цитат върни се горе

аз харесвам Толкин и Гогол еднакво Very Happy
просто обичам приказни истории, но не чета само това естествено Very Happy
в момента работя с деца, затова изчетох 5-те части на Хари потър, за да съм по-близо до техния свят, книгите ми харесаха.... не казвам, че съм луд фен, но определено не са лоши Very Happy
после си препрочетох куп приказки, та от там съм и на Толкин вълна Razz

_________________
Няма пряк път до там, където си струва да отидеш!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Poet v poveche
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 24, 2004
Мнения: 15

МнениеВъведено на: 05 Яну 2005 16:27:53 » Отговори с цитат върни се горе

Намирам фактологическа грешка в заяждането на Станислав.
Урсула Ле Гуин не стреля по дърветата, това прави Патриша Хайсмит.
И Весела вероятно не е паднала от Марс или Венера, а е пристигнала от Землемория.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
bebe_eli
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Nov 26, 2004
Мнения: 110
Място: в собствените си мечти

МнениеВъведено на: 11 Яну 2005 15:22:24 » Отговори с цитат върни се горе

iha ot zemlemoriq a ?

_________________
ЕДИНСТВЕНОТО КОЕТО НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА МИ ОТНЕМЕ СА УСМИВКИТЕ И СЪЛЗИТЕ
bebe
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Illi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 08, 2004
Мнения: 3
Място: dangerous and moving

МнениеВъведено на: 23 Юни 2005 21:16:20 » Отговори с цитат върни се горе

Принципно съм против използването на магия в научната фантастика - двата жанра са доста различни и при смесването им се получава нещо странно... дори когато става въпрос за Стругацки.
Изключение може да става когато магията е обяснена като нещо, което става когато ..., ако ... и защото ... Smile но тогава вече спира да бъде магия - тя принципно не е обяснена Rolling Eyes
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Donsky
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 14, 2004
Мнения: 39
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Юни 2005 22:57:10 » Отговори с цитат върни се горе

Illi написа:
Принципно съм против използването на магия в научната фантастика - двата жанра са доста различни и при смесването им се получава нещо странно... дори когато става въпрос за Стругацки.
Изключение може да става когато магията е обяснена като нещо, което става когато ..., ако ... и защото ... Smile но тогава вече спира да бъде магия - тя принципно не е обяснена Rolling Eyes


Странно кое му е странното. Еле пък при Стругацки. А да не говорим за класиката в жанра "Понеделник започва в събота"
Всъщност едва ли може да да има някаква принципна позиция по въпроса. На един му харесва, на друг не. Въпрос на вкус, както е казало кучето облизвайки си определени части. Но винаги ми е звучало странно съчетанието от думичките от "научна" и "фантастика". Значи ако е наука, то си е наука - с формули, начини на изразяване, доказване и т. н. Фантастиката си е фантастика - резултат от творчество, което науката я може да приеме в момента или на някой бъдещ етап, я не. Не знам кой за пръв път е употребил това съчетание, ама ми се струва доста тъпо. Нещо като "твърда миризма" или "зелена походка".
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Illi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 08, 2004
Мнения: 3
Място: dangerous and moving

МнениеВъведено на: 02 Авг 2005 19:25:03 » Отговори с цитат върни се горе

Казах, че дори при Стугацки при смесването на двата стила се получава нещо странно.

А що се отнася до научната фантастика, то объркването идва от българския превод на science fiction. Тъй като fiction е по-скоро `измислица, белетристика, художествена проза`, а не `фантастика`. Научна проза е по-правдоподобно, но не и толкова благозвучно. А какво лошо има нещата да са обяснени по научному? Smile)
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
petrow
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 22, 2006
Мнения: 1
Място: sofija

МнениеВъведено на: 04 Сеп 2006 12:49:52 » Отговори с цитат върни се горе

Искам само да спомена една авторка - Уршула Льогуин и нейният роман " Магьосникът от Землеморие", както и останалите произведения от цикъла - нищо по-добро като магическа фантастика не съм чел, а се занимавам със фантастика от малък.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Elayne
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 22, 2006
Мнения: 31
Място: Абе.. там един забутан град - Добрич

МнениеВъведено на: 29 Окт 2006 23:35:27 » Отговори с цитат върни се горе

Аз пък съм си харесала "Колелото на времето" на Джордън - не ми пука кви ги разправат, че крадял от Толкин - мене ме кефи Фентъзито и никой не може да ме убеди, че не е яко! Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
herrian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 18, 2008
Мнения: 7

МнениеВъведено на: 22 Окт 2008 10:36:17 » Отговори с цитат върни се горе

добре, а колко са балгарските автири на фентази?имаме такав богат избор от извори на идеи, а а все осхте никой не ги е използвал.какви са тийа гноми елфи троли итем подобни от скандинавската митологиа сиакасх си ниамаме насха.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
scenaristbg
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Sep 26, 2007
Мнения: 235

МнениеВъведено на: 22 Окт 2008 14:51:26 » Отговори с цитат върни се горе

Да уточним само, че такова животно като българска митология нЕма.

_________________
"Бог е мъртъв" - Ницше
"Ницше е мъртъв" - Бог
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com