Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 797
ХуЛитери: 4
Всичко: 801

Онлайн сега:
:: Mitko19
:: AlexanderKoz
:: LeoBedrosian
:: pinkmousy

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Конкурс: Писмо от Африка
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Анкета :: Моля, гласувайте за това произведение

5
27%
 27%  [ 5 ]
4
16%
 16%  [ 3 ]
3
16%
 16%  [ 3 ]
2
5%
 5%  [ 1 ]
1
33%
 33%  [ 6 ]
Всичко гласували : 18


Автор Съобщение
BlackCat
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 22, 2003
Мнения: 1974
Място: Горещ ламаринен покрив

МнениеВъведено на: 10 Фев 2005 22:22:47 » Конкурс: Писмо от Африка Отговори с цитат върни се горе

Средиземноморска зима.
Морето е екзалтирано синьо - като нарисувано от художник-наивист. По небето са се разтичали облаци с развети фусти, цветята шумно цъфтят. Вятърът усуква пространството, а аз седя в центъра /на пространството центъра е там, където седнеш/, и тъгувам за несъстояло се присъствие, за неприближена близост.
Наоколо има само котки. Изяждат всички пълзящи и пърхащи животинки и с педантична последователност разнасят отпадъци из улиците, докато им предадат онзи специфичен вид, известен като ориенталски. През останалото време стоят по тротоарите и гледат злобно. Аз съм враг на котките, и в частност на сатанинската рунтава твар, която нарочно ми влиза в двора, за да ми рови в цветята.Често си мисля да взема да си отглеждам кученце – да гони котките от двора. Ще си дружим, ще си общуваме, ще се заливаме от смях по плажа. Само че любовта какво ще я правим, ако вземе да възникне, и като си тръгна – как ще я делим между континентите? Не може да се раздели поравно любовта, все в едната половина ще остане повече – да скимти пред чуждите прагове, а в другата половина – по-малко, да си я навиваш около съвестта.
Може да си взема един хамелеон - кротко извънземно, продават ги в кафези. Ще го окача сред цветята, ще следя усмивките на тялото му, което /мечта на художника/ рисува пейзажи със себе си. Ще гледам превъплъщенията на самотата му и ще му завиждам – може би най-точното общуване с нещата е да се превръщаш в самите неща. Но си мисля, както си стои в уютната клетка, да не вземе да се оцвети целия на решетки. Че то, може ли някой да се похвали, че не е приел цвета на клетката си? А е тягостно да гледаш само гол кафез и да не знаеш - има ли я вътре личността, няма ли я...
В такъв случай, може да си взема птиченце – продават едни такива малки, пеещи. Няма съмнение къде е личността – тя си подскача в клетката и непрестанно чучуниже на висок глас – като шарените бърдучета дето им наливаш вода и като надуеш – почва да ромоли пронизително-сладкогласно. Обаче това птиченце само едното ромолене си знае, без почивка, все едно и също – каквото и да прави светът наоколо. То, и от нас някой може ли да се похвали, че веднъж научил номера си в живота, не го повтаря под път и над път?
Кон ще си взема тогава, възможно било, казват, за постижима сума да придобиеш сносно добиче. Ще стои насред двора и ще потропва с копито. Ще ме гледа с голямо тъмно око и в него ще се оглежда влажно петънце от небето с кротки мигли. Копринено ще кърши топлата си шия и ще пристъпва от крак на крак. "Троп" – и ще ми стане тясно в малкото ми дворче. "Троп" – и ще ми е тясно в застоялите ми мисли. "Троп-троп" – и вече ще съм хукнала да отварям порти, капаци, закопчалки – каквото там ни спъва да изтрополим в галоп към светлини и простори. Само че – на тези години – може ли някой да се похвали, че ще препусне из просторите, без да влачи със себе си и дворчето си, и къщата си, и мислите си, и закопчалките си? А ако се похвали – вярва ли си?
Красотата, и тя като чистия въздух, трудно се вдишва от уморени дробове – поемаш я, боли.
Що ли не си взема камила – не предизвиква нито щастие, нито копнеж, нито жалост, а само учудване. Гледаш я и забравяш несъразмерностите, дето ги носиш в душата си, гледаш я и си казваш: "Бе, това защо е така?" Ще си лежи камилата пред къщи, ще се снимат с нея чужденците, а ти прибираш парите и си мислиш: "Бе, как е легнала така?" А тя в това време започва да става, бавно да разгъва крака в неправилни ъгли, надава рев като танкер, заседнал в мъглата, и се понася в сложен тръс. А ти я гледаш с удивление, може би с гордост – твоя камила е, голяма е – но нещо остава незапълнено в гордостта ти...Щото може ли някой да се похвали, че притежава онова, което не е погалил? А случвало ли се е да протегнеш ръка да погалиш нещо, което не разбираш?
Май ще си взема котка. Ще си мразя котката. Ще й го казвам в очите, а тя ще се усмихва под мустак, щото си знае, че е по-бърза от мен. Ще ни е хубаво. Има уют и равновесие в споделената ненавист, тази, дето сам си я отглеждаш – грижливо, без резерви, без почивка. Тя ще съсипва цветята ми. А аз живота ще й съсипя, ако река. Някой ден... Не сега.
Не още.

...И пак се спъвам на излизане. В паничката с мляко до вратата.


Гр.Сус - Тунис
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя ICQ номер
Marta
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2004
Мнения: 1587
Място: България

МнениеВъведено на: 11 Фев 2005 08:26:53 » Отговори с цитат върни се горе

Хубаво. Много. От начало до край с усмивка четох, малко замислена, но усмивка. Чудя се, дали да не си взема котка, наистина. Но кучетата винаги са ми били на сърце.
Още ще помисля.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Този форум е заключен: не може да се пускат или редактират теми.Тази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Можеш да пускаш нови теми
Можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com