Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 484
ХуЛитери: 3
Всичко: 487

Онлайн сега:
:: hunterszone
:: LeoBedrosian
:: ivliter

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Какво очаквате от Хулите?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
mamasha
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 29, 2008
Мнения: 465
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 14:04:25 » Re: Атмосфера... Отговори с цитат върни се горе

zaltia написа:
Онази атмосфера от 2010 - 2014 искам...
Атмосферата на животворният поетичен оазис...
Беше хубаво и весело... после стана сухо и тъжно...
Наложен беше един "по- висок критерий" и много хора се обидиха виждайки се не на първа страничка.
Появи се фейса...и сега всички са там...


Цитат:
Док, ама и "величията" ни също са там - защо ли!?


Всеки има право на избор къде да публикува. Едни се изживяват като вече толкова велики, че са надраснали "Хулите", други се поддадават на мнението, че електронните сайтове са за бездария или такива, които просто си въобразяват, че са поети или писатели. Трети не желаят да се върнат по лични съображения, засегнати или обидени на някого в сайта. Тяхно право е. Добрите им работи ще ни липсват. За четвърти фейсът е начин да получат повече хвалебствия и да си почешат самочувствието И това също е тяхно право. Но за мен истината е, че нашият сайт даде възможност на много от днешните добри и качествени български писатели и поети да израснат. И повечето го оценяват. Гадно е, че има и такива, които използваха това пространство като отправна точка, а сега говорят с пренебрежение и ирония за него. Но пък бързат да ни поканят на представянето на книгата си чрез сайта.

Добре е, че именно качеството на творбите е, което се търси от всички в сайта. Но нали то зависи от нас, тези, които пишем и публикуваме. Нужно е да се учим и на техника на писане, и на редакторска работа със собствения си текст, и на някои от основните изисквания за изграждане на поетичната или прозаичната творба, за да могат творбите да придобият нужното качество. И опираме до желание да се учим, до много труд. Както е казал Маяковски “В грамм добыча, / в год труды./ Изводишь / единого слова ради / тысячи тонн / словесной руды.../

Във връзка с това предлагам на вниманието една идейка - не знам дали някога в “Хулите” е имало нещо като “Лаборатория за литературна работа”. Но тук има достатъчно филолози, литератори, редактори, които могат от време на време да участват в такава рубрика със свои съвети, с публикации за правилата и изискванията на правописа, за видовете стилове, за художествената реч и особеностите на художествения стил, за лексикалните и преносните значения на думите, за уместната и неуместната им употреба, за основните закони на литературознанието и въобще за каквото се сетите, което е свързано със създаването на един художествен текст. Всичко на едно място.

Приветствам идеята на Бече за присъствието на литературна критика на страниците на “Хулите”. Но проблемът на литературната критика винаги е бил как да бъде градивна, как да каже всички “за” и “против” за даден автор или творба така, че да не засегне, да не обиди, да не угаси творческата искрица. Иначе казано, проблемът на критиката, на критика е как хем да бъде твърд, да не щади грешките, хем пък да е добронамерен, да изразява мнение с мисълта да стимулира у поета или писателя усилията за работа над себе си като творец. Трудничка работа, изискваща и талант, и сърце. Откъде да го изпишем такъв критик. Поне аз от сайта познавам само един, който умееше да го прави човешки, без злоба или заяждане, но той от доста време се е покрил. И все пак нуждата от професионално мнение я има – всеки иска да чуе такова за това, което е написал. Значи трябва да се търси.

Що се отнася до коментарите – не там ѝ е мястото на критиката. Там е мястото да се споделя какво се харесва някому в дадена творба, какво според коментиращия е съумял да постигне авторът. Ако трябва да се посочват негативи, неудачи – нека е “насаме” - в лични бележки. За да се съхрани самолюбието и самоуважението на твореца. А да натриваш носа някому с фрази от типа “Тази метафора е на...”, едва ли не да го обвиняваш в плагиатство, да му показваш колко ти си велик, а той – несъвършен и просто човек, който си въобразява нещо, да слагаш двойки, защото виждаш в него някакъв въображаем конкурент за литературния Олимп (простете клишето, но с такова впечатление оставам, четейки някои злостни коментари и мнения) - това вече дори не може да се нарече коментар или критика. Това си е чиста проба подличко намерение да унижиш, да оскърбиш, да смачкаш, - наречете го, както искате. Не са решение за коментар и възклицанията, многоточията, и въобще несвойственото използване на препинателните знаци. Smile В края на краищата всеки може да създаде текст от две-три изречения. Поне на това трябва да се е научил в училище. А оценките – може и без тях. Даже ще е по-добре. Защото същата аргументация, която се изисква за оценка, спокойно може да бъде написана и като коментар.

Някога в списание “Родна реч” рецензиите на изпратени за мнение творби завършваха така: “Работете. Опитвайте. Изпращайте”. Добри и стимулиращи думи, нали!


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: mamasha на 20 Апр 2016 16:39:48 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 15:05:34 » Отговори с цитат върни се горе

Рейни, очаквам от ХуЛите да продължат да дишат. С дъха на задушаващата посредственост и неграмотност, но и с дъха на малкото - не такава. Smile

Още веднъж ти благодаря, че се впрегна в тази каруца! Може и да е за добро. Smile Кой знае...

Вярвам, че е за добро.

На фона на онези, които казват, че добрите автори си били тръгнали оттук, понеже се били повишили критериите на админите и те - добрите автори - не си виждали произведенията на първа страничка.



Cool Cool


Рейни, понеже се хвана на хорото, помисли как да се играе това хоро занапред. Това очаквам от теб. Razz

Най-лесното е да си е тъй, как беше, след осигурения засега месечен хостинг. Embarassed

Пък и съветниците да помислят, това очаквам.

Един друг активен член каза, че тук няма място за "корифеи". Което ще рече - дайте да трансформираме сайта в Български Народен Сайт от типа "Пей, сърце!".

Такива ми ти работи...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 15:32:35 » Отговори с цитат върни се горе

Този сайт загива по две причини.

Първата е, че няма млади хора. Генерално отсъства поколението под 30. Възрастта не е порок, проблемът е, че липва свежа кръв. Когато старите потребители си заминат, какво става?

Втората е, че липсва конструктивност. Литературните сайтове, в частност Хулите, са се преврънали в поле на взаимно задоволяване с егоистични подбуди. Така не се прави литература. На мен лицемерното чесане на гърбове ми идва в повече, което е и причината да не ме виждате наоколко от известно време насам.

Критика може да пише всеки. Тя, също като писането, се усъвършенства с практиката. Няма читател, който да не може да каже какво му е харесало и какво не върви и защо. Иска се само добронамереност и честност от двете страни. Най-вече се иска желание човек да подобри качеството на произведенията си. За мен е много важно какво мислят за творбите ми потребителите, които уважавам като автори. Също така съм готова да предложа искреното си мнение си на онези, които всъщност се вълнуват от него. Без да се самоизтъквам съм прекрасен критик за жанра, в които пиша, но директно си признавам, че ме е шубе да се изказвам искрено тук.

Ще ви кажа как става критиката по чуждите сайтове - чрез карма точки. За съжаление не мисля, че потребителите в Хулите са готови за тази крачка, но ме радва силно дори тази дискусия, в която се повдига въпроса. Обнадеждена съм.

И като за начало нека да помислим заедно как да привлечем младите потребители и да им помогнем да се почувстват добре приети тук.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 15:41:29 » Ей дойде си и ти! Отговори с цитат върни се горе

Как да ги привлечем тези млади хора? Както сме привличали някога старите Laughing Всеки се оглежда, предлага, насърчава...Няма друг начин. Всъщност си мисля, че споделянето на творби, които тук са ни харесали в социалните мрежи е също начин те да привлекат хора, публикуващи там.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 15:50:15 » Re: Ей дойде си и ти! Отговори с цитат върни се горе

Markoni55 написа:
Как да ги привлечем тези млади хора? Както сме привличали някога старите Laughing Всеки се оглежда, предлага, насърчава...Няма друг начин. Всъщност си мисля, че споделянето на творби, които тук са ни харесали в социалните мрежи е също начин те да привлекат хора, публикуващи там.


Социалните мрежи са правилното място, съгласна съм. Поне като за старт. Smile

Всички имат деца, внуци, ученици, т.н. Кажете им за Хулите, поканете ги. Smile Хубаво е да има специалнен раздел за тях. Те се вълнуват от свои си теми, така че ако се чувстват сред свои, ще привлекат и приятелите си. Тук не гоним качество, а желаещи да се занимават с писане в свободното си време.

Основната пречка, която виждам, е очакването моментално да ме забележат всички като се регистрирам. Това не знам как може да се преолодее.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Hulia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 21, 2007
Мнения: 476

МнениеВъведено на: 20 Апр 2016 16:12:44 » Отговори с цитат върни се горе

Сега само мъничко думи ще кажа тук: мисля, че въпросът, дал начало на тази тема, ще звучи истински полезно, ако всеки един от нас очаква и дава най вече от СЕБЕ СИ, А НЕ ОТВЪН, в случая от сайта ХуЛите, т.е. всеки един от нас да прави нещо полезно, истински ценно, конструктивно, или по-добре да замълчи, ако ще чака все външна намеса, все чрез някой друг нещо да се случи, това е... И така, приятели, какво правим за ХуЛите – всеки един от нас - нека погледнем в този ред на мисли - нека изберем например като съотношение: 90% дела и 10% думички (може и повече от 90% да са делата)...и не е задължително да се изтъкваме тук, важното е да има резултат, който да се усеща осезаемо и да отговорим всички честно най-вече на себе си, на нашата духовна същност, не на егото си. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 21 Апр 2016 12:44:09 » точно Отговори с цитат върни се горе

Hulia написа:
Сега само мъничко думи ще кажа тук: мисля, че въпросът, дал начало на тази тема, ще звучи истински полезно, ако всеки един от нас очаква и дава най вече от СЕБЕ СИ, А НЕ ОТВЪН, в случая от сайта ХуЛите, т.е. всеки един от нас да прави нещо полезно, истински ценно, конструктивно, или по-добре да замълчи, ако ще чака все външна намеса, все чрез някой друг нещо да се случи, това е... И така, приятели, какво правим за ХуЛите – всеки един от нас - нека погледнем в този ред на мисли - нека изберем например като съотношение: 90% дела и 10% думички (може и повече от 90% да са делата)...и не е задължително да се изтъкваме тук, важното е да има резултат, който да се усеща осезаемо и да отговорим всички честно най-вече на себе си, на нашата духовна същност, не на егото си. Smile


Ще ми се и на мен всяко включване в тази тема да започва така:
Аз ще: опитам, направя, напиша....и т.н.
Много хора се подценяват, че едва ли онова, което могат да направят, напишат и т.н ще е съществено. Няма малки и големи приноси. Действайте.

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
esperanca
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 29, 2007
Мнения: 508

МнениеВъведено на: 21 Апр 2016 17:43:59 » Споделям радостта си: Отговори с цитат върни се горе

Очаквам средата да се запази във вид близък до познатия.
Използвам темата да споделя радостта си във връзка с :
Резултати от конкурсната сесия на Общински фонд „Култура“ – Ловеч
"Съгласно Раздел III „Финансиране на инициативи на Общински фонд Култура“ от Правилника за функциониране на Общинския проектен фонд, приет с Решение № 937/30.04.2015 г. на Общински съвет – Ловеч, Експертният съвет на ОФ „Култура“ одобрява за финансиране следните проектни предложения:"
сред които е одобрен и моят проект Антевасин и ще получа финансиране за издаване на книгата.
В този частен случай очаквам издателство ХуЛите да направи факт наличието на книжното тяло.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 22 Апр 2016 14:38:18 » имаме нови и то прекрасна. Отговори с цитат върни се горе

Честито!

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com