Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 769
ХуЛитери: 3
Всичко: 772

Онлайн сега:
:: Elling
:: pinkmousy
:: Heel

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - "Всяко тържество на България е смърт за Русия"....
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 19:16:12 » Re: Хехе, Ангар, развесели ме Отговори с цитат върни се горе

Ranvir написа:
Това твое стихче също е политическо Very Happy тъй че не може да няма и малко политика

Това стихче е меко казано грозно-малоумно. Направо недоумявам кой издава и чете такива пасквили? Shocked
Не можеш да атакуваш опонента си на литературния фронт, засягайки физическия му облик.
Абе, Ангар, вие подкрепящите Русия всички ли сте от манекен и нагоре, без никакъв човешки порок?
Колкото до прехласването на papacot по вчерашното произведение, писано при това от млад човек... Отново недоумявам. Така ли се изгрява като звезда на родния литературeн небосклон? 21 век сме все пак. Никой никого не жени насила, освен в неколцина крепости поддържащи феодализма в арабския свят и разбира се крепостническа Русия, към която някои толкова отчаяно ги притегля носталгията.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 19:52:23 » Отговори с цитат върни се горе

Ако бъдат прочетени романите на Достоевски и Стайнбек, трудно би могло да се прецени кои са по-значими. Или поне на мен ми е трудно.
Факт е, че Стайнбек е подкрепял публично мръсната война на САЩ във Виетнам. Това по-никакъв начин не омаловажава стойността на литературните му творби.
Но позицията му (тогавашна) спрямо политиката на родината му днес е неприемлива за почти всички днешни американски граждани, които помнят хилядите загинали като в кланица американски момчета, изпратени да умират уж защитавайки "американските ценности".

Думата ми е за войната като едно от най-страшните бедствия в човешката история. И ако днес на прага ни е нова безумна война, престъпление е да се води антируска пропаганда! Олигарсите имат нужда от войни. От една страна за заличаване на следите от престъпното съсредоточаване на свръхкапитали в малки групи самозабравили се същества. От друга - за заличаване на свръхдългове (външни). Моята родина няма нужда от война! А, ако на войнстващи българи им се убиват човеци, нищо не им пречи да се превърнат в наемници и да насяват "демокрация" там, където ги пратят господарите им.

Никога не съм възвеличавал руската политика към България. Но няма как да величая и агресивната американска политика. Днес българските интереси не са антируски! И още по-малко - проамерикански! Защо трябва България все да е "от клетка в клетка", както пише Ники Комедвенска? Защо трябва да се продаваме???

Спрете антируската и проамериканската пропаганда! Трудно е да сме българи, но нека да се помъчим да бъдем такива, понеже България е родината ни. Моля Бог никога повече да не бъдем въвлечени във война!

(А силните на деня винаги са се ръководили от древния управленски постулат - разделяй и владей)...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 20:15:46 » Re: Хехе, Ангар, развесели ме Отговори с цитат върни се горе

Solara написа:

Колкото до прехласването на papacot по вчерашното произведение, писано при това от млад човек... Отново недоумявам. Така ли се изгрява като звезда на родния литературeн небосклон? 21 век сме все пак. Никой никого не жени насила, освен в неколцина крепости поддържащи феодализма в арабския свят и разбира се крепостническа Русия, към която някои толкова отчаяно ги притегля носталгията.


Solara, Ники Комедвенска доста преди вчера е "изгряла на литературния ни небосклон". За твое съжаление, без да искам да съм лош пророк, на теб това едва ли някога ще ти се случи. Имаш два избора - да изпитваш завист или да не изпитваш завист.

А по смисъла на стихотворението на Ники няма какво да дискутирам с теб. Мисля, че нямаш потенциал да го разбереш.

Колкото до мен - аз не искам да съм под византийско, турско, руско или американско робство. Или каквото и да е друго. (Българско вкл.). Но бъди сигурна, че роднините на управляващите България преди 89-та и техните съмишленици, които и днес властват, ще си понесат последствията. Рано или късно. Не ми е жал за техните подлоги. Жал ми е за невинните жертви.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 20:21:53 » Отговори с цитат върни се горе

Не ме разбра правилно. Никаква завист не изпитвам, защото нямам намерение да правя кариера в това направление. Да ти призная честно, направо се гордея, че съм се отървала от този зверилник.
Не мисля, че някой има интерес от войни, изхождайки от това, че със съвременните оръжия за масово унищожение тя би била пагубна и за двете страни.
Американците не биха поддържали ядрен арсенал, ако Русия се лиши доброволно от своя такъв. Светът има нужда от коректив. Това не може да бъде обаче държава, която разполага с най-съвременно въоръжение, а същевременно населението и е на ниво крепостническо-феодален строй.
България е членка на НАТО и поради това е поела известна ангажираност във външната си политика.
Айде да погледнем нещата от друг ъгъл! Защо Русия не сътрудничи на останалият свят, а продължава да води завоевателна, окупационна политика? Май излиза, че не всички са за опазване на мира. А ние сме малка държава в гъсто населена Европа и поради недалновидност на населението ли, що ли за съжаление сме се оказвали все в неподходящата клетка. Това обаче не е било в никакъв случай насила. Заради това не ми хареса внушението на стихотворението. Мисля, че е тенденциозно и не подхожда на широко скроен млад човек.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 20:54:37 » Отговори с цитат върни се горе

Солара, представи си един хипотетичен задължителен референдум, който, разбира се, може да е само във фантазиите ни. И в този референдум, в който хипотетично биха участвали всички българи, въпросът е: "Трябва ли днес българската политика да е проамериканска?".

Какво би помислила за тези българи, които според мен ще са мнозинство, но дори и да не са, биха отговорили "не"?
Те чувастват ли, според теб, че насила са "оженени" за поредния си поробител?

И въобще трябва ли понятието 16-та съветска република да се заменя с 51-ви американски щат?


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: papacot на 13 Май 2015 21:25:17 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:21:25 » Отговори с цитат върни се горе

На задната корица на споменатата ми книжка "Шибана държава", има текст:

- Какво ще каже историята?
- Историята, сър, ще лъже, както всякога.
- А кой може да ни каже истината?
- Истината, много по-вярно от историята, я казва поезията!

Текстът е компилация от думи на двама писатели. Първите два реда са от книга на Бернард Шоу, а вторите два - от книга на нашия Любен Каравелов.

Историята всички нови властници я пренаписват. Затова на нея много не трябва да се вярва. И фактите са си факти, но те пък зависи как се тълкуват. Всеки факт се тълкува по един начин от честните хора, а по друг - от подлеците.

Виж с поезията е друго. В нея лъжата и фалшът бият на очи като на микронни везни.
Затова, Ранвир, вместо да копи пействаш статии, които никой не чете и не иска да чете, пусни някое стихотворение. Добре е сам да си го написал, но може и чуждо. От което всичко ще проличи.
Стихотворение, в което да има и политика, свързана с разглежданата тема. Защото стихотворение, в което липсва политика, не е стихотворение. Без политика могат да бъдат само стихотворения от любовната лирика, но тя е най-нисшия раздел на поезията. Почти всички поети започват с лирика, но някои и си остават на това ниво, не могат да го прекрачат.

В момента в паметта ми изплува едно стихче, написано през 1975 година, докато гледах едно спортно състезание.

БЪЛГАРСКАТА МЛАДЕЖ

В тези литнали вежди,
над пламтящи очи,
благородство и нежност,
и характер личи!

Тя със стегната стъпка,
с устремени гърди,
вдъхновена и дръзка,
към победи върви!

Мой народ неспокоен,
на таланти богат!
И красив, и достоен,
и на руския - брат!

Може да е слабо, може да е каквото и да е.
Но как само съм охарактеризирал народа си: и велик, и достоен, и на руския - брат!
В това, че сме му брат, беше нашата гордост.
И това - че имаме народ-брат, брат, на когото и ти си брат, който ти е верен и ти на когото си верен, наистина бе щастие и гордост.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: angar на 13 Май 2015 21:23:33 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:22:07 » Отговори с цитат върни се горе

Между другото я да те попитам, papacot, че упорито повтаряш папагалската олигархията, та олигархията.
Коя точно олигархия имаш предвид?
Онази, която има същите корени, срещу които ти си писал подобно на Комедвенска бунтарско стихотворение и си лежал в затвора?
Олигархията, която управлява законно и която всички вие "насила" избирате?
Олигархията, която по образ на Путиновата такава, предпочита да подхвърли трохички на псевдоинтелигенцията да замота главите на и без това полуграмотното население?
Всички сме за съюз с Русия, но за авоари в западни финансови институции!
В какво се изразява свободата за теб?
Мисля, че примера със Стайнбек е абсолютно неудачен.
Да не забравяме, че американците са големи патриоти. Малцина са били неподкрепящите войната по това време. Той просто е бил изразител на общественото мнение.
А аз сега за да не ти отвърна в същия стил ти пожелавам и на теб, и на Комедвенска да се сдобиете с такава световна известност като тази на цитирания по-горе писател. Па нека после такива неразбиращи като мен да са ви критикували незаслужено! Very Happy
Ти сериозен ли си за референдума?
Изборите какво са? Rolling Eyes
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:44:13 » Отговори с цитат върни се горе

Много се извинявам, но имам личен въпрос към Ангар по отношение на публикуваното му произведение.
Коя държава е "шибана"? (изхождам от цитираното заглавие)
Очевидно не е Русия. Тогава? Shocked
Извинете, но продължавам да се чудя, кое е издателството допуснало такъв "шедьовър"? Или може би той си направи реклама, а аз не обърнах внимание? Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:47:58 » Отговори с цитат върни се горе

[quote="Solara"] Защо Русия продължава да води завоевателна, окупационна политика? /quote]

Какви ги плещиш, Солара? Каква завоевателна, окупационна политика приписваш на Русия? Кого е окупирала, кого заплашва, къде е разположила базите си?
Никого не заплашва Русия.
"Ние никого не считаме за враг, и ни се иска и нас никой да не ни счита за враг", казва Путин.

ЕС и НАТО са, които обявяват Русия за свой главен враг.
Ами най-после като толкова им се иска да имат враг, ще го имат.

А "Шибана държава" е стихосбирката ми, замислена с подзаглавие "Спомени за Тошовото време".
Но понеже Тошовото време вече не беше актуално, излезе с подзаглавие "Спомени за Жельовото време". Отнася се за България.
Сам си я издадох.

"Това право на книга и стряха
завещаха ми тези, които
само двайсет години живяха!"

Така че не се прави на цензор - да питаш кой ми е разрешил и кое издателство си е позволило да ми я издаде. Времето на цензорите мина!


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: angar на 13 Май 2015 22:03:48 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Ranvir
Гост





МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:49:47 » Дорогие ребята папакот и ангар, прочитайте ето, уау Отговори с цитат върни се горе

“Като народ ние можем да се гордеем, че всичките ни народни деятели и патриоти: Г.Раковски, Л.Каравелов, В.Левски, Хр.Ботйов, А.Кънчев, П.Волов, Г.Бенковски и проч., са биле против официална Русия. Никога те не са апелирали към нея, защото са знаяли, че нейний камшик повече боли от турския….”

Русчук, 1-й Март 1886 г.

З.Стоянов

Из предговора към статията на Георги С. Раковски “Преселение в Русия или руската убийствена политика за българите”, публикувана във в.”Дунавски лебед”, 1859 г.0 Захари Стоянов, статия “Русия и българската криза” пише: “С безобразните си военни действия през 1804, 1807, 1828 и 1854 тя опожари страната, погуби населението и в крайна сметка я остави на произвола на поробителите. Трябва да се отбележи, че тези войни не се вдъхновяваха никога от интересите на България, чието име не бе дори произнасяно. Не е ли Русия тази, която разруши градове като Свищов, Русчук, Силистра, Сливен, Стара Загора, Разград, Варна и т.н.” Коментар: Разгледана в по-широка перспектива, тази политика на Русия към България (а и не само към нея) е “дообогатяване” на панславизма, същността на който се изразява главно в непризнаването на отделни славянски нации и тяхното разглеждане като различни групи от един и същ народ, предопределен да се обедини под скиптъра на руските императори. Точно в този дух е прекроена и цялата история на българо-руските отношения.

“Всяко тържество на България е смърт за Русия”, пишеше в един брой на “Русь” покойний екзалтиран славянофил Аксаков, за когото се проляха толкова сълзи в Софийското книжевно дружество. “Какви са тия Крумовци, Симеоновци и Борисовци? Разве не можеше и без тях?”… пишеше същий тоя Аксаков на княжеската прокламация към българските солдати, в която се казваше: “Вие, синове и потомци на Крума и пр.” Виждате доколко е жесток бил горещий славянофил. Негова милост желаял, щото ние да се не обърщаме към нашето минало, да заместиме името на Крума, и Симеона с Иван Грозний и с Екатерина Вторая.


Kой?

Захарий Стоянов
Кой въстана срещу нашето свещено дело – съединението на Южна със Северна България? Кой караше турците да навля­зат в България и да пуснат малко кръвчица на братушките? Кой отчисли българския княз от редовете на армията си, за да го опозори и омаскари, когато той се намираше на границата сре­щу неприятеля? Кой си дръпна от нашата войска офицерите, които хрантутехме като просяци с единствена адска цел да ни съсипе войската, когато тя се намираше в път за бойното поле? Кой насъска сърбите да ни нападнат откъм гърба, когато ние бяхме въз друга страна? Кой настояваше най-много да се пратят турските комисари в Южна България? Ами я кажете, кой ни открадна княза от Софийския палат в това време, когато на него­вата глава не бяха изсъхнали още лавровите венци от Слив­ница? Кой даваше честно и благородно слово, че ако си отиде тоя княз, то и съединението ще бъде пълно, и правата на Бълга­рия ще да си останат непокътнати, и конституцията ще си бъде в сила, с една реч, България ще да цъфти и вирее?Така ли излезе? Кой изпрати подир няколко дена подлия Генерал Каулбарс да развращава, подкупва, лъже, бунтува и беснее? Кой поду­чи пичовите и вагабонтите да вдигат бунтове в Бургас, Сливен, Силистра и Русе, да леят кръв и въвеждат анархия, щото по тоя начин да се отвори път за чужда окупация? Кой унизи и се поди­гра с България като й препоръчваше за княз един развратен черкезин – Мингрели? Кой прибра под свое крило всичките чапкъни в България, а законните власти, в това число и В. Н. Събра­ние, за незаконни с единствена цел, да се продължи още в Бълга­рия безредицата, да се отчая и омаломощи българският народ и да каже: „Дойдете и ни спасете” – Русия, нашата фатална освободителка, покровителка, славянската, братската, христи­янската и великата Русия, с която сме една вяра и една кръв!Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:51:16 » Отговори с цитат върни се горе

Солара, изборите, за които ти говориш, са това:

Клиент и продавч в бакалия.

Клиент: Искам 5 яйца. Но да си ги избера!

Продавач: Как така ще си избираш яйца, бе?

Клиент: Ми така, както на избори.

Продавачът вади 5 яйца от кората зад щанда.

Продавач: Избирай!

Клиент: Какво да избирам? Искам да избера от всички - пет.

Продавч: Нали каза, че искаш да избираш както на избори?!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 21:58:28 » Отговори с цитат върни се горе

Тъй като бях намесена в спора по един много неочакван начин, нека обясня какво е искал да каже авторът. Авторът е живял сравнително малко през т.нар. комунизъм (макар че такъв строй не е имало нито фактически, нито исторически) и достатъчно дълго през демокрацията (макар че такава практически тук няма). Авторът е виждал съветски войник само на картичка, но натовски войници вижда през ден - базата им е на 20 км от града му. Преди седмица един - дрогиран като талпа - наби дете в центъра на града. Според сключените споразумения (за тях научаваме винаги постфактум), натовският войник е недосегаем за родното законодателство. Т.е. никой няма право да му каже и копче, дори да избие 10-15 човека. По-миналата вечер пък един американски генерал заяви, че България трябва да поддържа авиацията си в бойна готовност, защото руски самолети прелитали твърде близко край (забележете!) "нашата територия". И откога България стана тяхната територия? Аз наивно продължавам да се надявам, че тя е все още НАШАТА територия. И да си дойдем на думата: авторът иска да каже, че докато политиците й търсят господар, а не съюзник, тази държава все ще бъде продадена невеста. Да обяснявам ли метафората? И извинете, но избори и референдум са две абсолютно различни неща. Второто, впрочем, е белег за демокрация. Припомнете ми, ако е имало референдум за влизане в НАТО, пък аз и авторът сме спали, че сме го пропуснали. Или за членство в ЕС? Или за нещо друго? Някой изобщо пита ли я за нещо тази тъжна невеста? Извинете - България.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Ranvir
Гост





МнениеВъведено на: 13 Май 2015 22:25:30 » Авторът иска да каже само две неща. Отговори с цитат върни се горе

1.В исторически контекст Русия не е носила добро на България, а само зло, макар че през т.нар. народна република ни учеха точно на обратното. Една съвсем проста съпоставка ще покаже, че след 5 века турско робство народът се съвзе за исторически кратък срок, след 50 години съветско няма вероятност някога да се съвземе. Реалният социализъм е много по -унищожителен, а виновна за него е днешна Русия.

2. В съвременен контекст е съвършено вярно, че и Русия, и Щатите, и НАТО не носят нищо добро за народа. Ще ги сравня с карциноми на панкреаса и на стомаха. Трагедията ни е, че трябва да избираме между по-голямо и по-малко. А все пак малко по- малкото зло е Западът - карцином на стомаха.
Solara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 29, 2011
Мнения: 188

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 22:33:53 » Отговори с цитат върни се горе

Единственото, което мога да кажа е, жалко за автора, че е израстнал в среда с тесногръдо мислене, невиждащ по-далеко от населеното си място.
Незнанието идва от официaлното премълчаване за истината за тогавашното време. Пияни войници има навсякъде по света. Държавата е тази, която трябва да ги контролира. Държавата, към която всички вие имате отношение като към "шибана". А после не знам си кой бил виновен, че не ни е питал. Как да не ни е питал бе?!
Аз бях една от тези, които спеше по площадите за да можете днес да пътувате свободно по целия свят, а не да цъкате от кьошето на съседната улица по преминаващите натовски войници!
Язък, че сте поети, т.е. би трябвало да сте цвета на нацията, язък!
По-добре ли би било утре да ви влязат войници без опознавателни знаци и да си поръчат "свободен" референдум? Тия поне са натовски. Поне знаете, кого да заливате с тесногръдието си. Twisted Evil
Айде стига ми за днес, че почнах да се ядосвам, а не трябва!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nikikomedvenska
Модератор
Модератор


Записан(а): Apr 14, 2010
Мнения: 144

МнениеВъведено на: 13 Май 2015 22:43:41 » Отговори с цитат върни се горе

И аз мисля, че Ви е достатъчно не само за днес, а изобщо. Иначе рискувате да пипнете я бяс, я нещо друго, което трудно се лекува. И не ме съжалявайте, няма да го понеса. Smile Апропо, със спане революции не се правят, пък било то и спане по площадите.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com