Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 379
ХуЛитери: 6
Всичко: 385

Онлайн сега:
:: Markoni55
:: AlexanderKoz
:: LeoBedrosian
:: Albatros
:: mariq-desislava
:: pastirka

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - Още един път за турското робство
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
persian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 13, 2009
Мнения: 24

МнениеВъведено на: 21 Авг 2014 14:26:56 » Още един път за турското робство Отговори с цитат върни се горе

Маститият наш историк и директор на Националния исторически музей Божидар Димитров в своето предаване по телевизия „Дестинация България“ упорито прокарва тезата ,че в България не е имало никакво „‚Турско робство“,а българите пет века са били само под „Османско владичество“.Воден от някаква патриотична гордост той не може да допусне,че българите са били роби-това за него като българин звучало унизително!
Да видим дали това е така.
1.При покоряването му от османците в края на 14-век числеността на българския народ е била съизмерима,а даже и по-голяма ,от тази на населението на Англия или Франция.Днес приблизително 600 години по-късно ние сме само 7 милиона,а англичаните и французите 8-9 пъти по-многобройни от нас,като не броим и тези от тях,които са се заселили в Америка и на други места по целия свят.Каква е причината за тази колосална разлика?
2.В документи на нотариуса Маноли Брашиано от 1381-83 г.е записано:
На 12 септември 1381 г. се продава робиня Мария от рода на българите от селището Прилеп…
На 8 юли 1382 г. се продава робиня Ирина от рода на българите от селището Костур…
На 4 март 1383 г. се продава роб Михаил от рода на българите от селището Скопие…
И още много,много други българи.
3.В множество български народни песни от периода на „Османското владичество“ се говори за „три синджира роби“,за“ робска земя“,за „черно робство“ и др.
4.Всички наши възрожденци и писатели живели през този период говорят за него като за робство.Така го определят в своите произведения и Чинтулов и Ботев и Вазов,който незнайно по каква причина кръсти своя великолепен роман „Под игото“,а не „Под владичеството“.
5.Сравнението между положението на народите,които са били под Австрийско и Османско владичество показва една съществена разлика между тях:Първите-унгарци,чехи,
хървати идр.са създавали собствена национална култура,имали са своите велики компози-тори,художници,поети и писатели.Същото това време за българите,гърците,сърбите ‚румън-ците и др. е период на застой и деградация.Сравнението в края на 19-век между великолепните градове Будапеща,Прага и Загреб и мизерните София,Белград и Атина е потресаващо.Под Австрийско владичество покорените народи са можели да развиват свободно националната си култура и да раждат своите първокласни творци!Това се нарича владичество! Възможно ли е било това за народите под Османско владичество и не е ли то по същество Османско робство!
6.Защо и най-простият турчин е можел да влиза безнаказано в дома на българина,да яде и пие,да дерибейства,да изнасилва,а отгоре на това да иска пари за това,че си е хабил зъбите?А когато му е скимнело ,за благодарност , е можел да заколи като животно,тези,които по принуда са го посрещали!
7.Защо молитвените храмове на българите християни са вкопани в земята и не могат да се показват над нея повече от височината на турчин качен на кон?
8.Защо българите са вдигали толкова много въстания за своето освобождение от Османското владичество?
9.Защо българските къщи са оградени с огромни дувари,като крепости?
10.Самите турци,навсякъде в захаросания си исторически сериал „Великолепният век“,говорят за покорените от тях народи,като за роби!
Могат да се изброят още редица факти показващи жестоките реалности на Османското владичество,но и по-горе изброените са достатъчни!Какво налага да се преосмислят отново историческите обстоятелства и понятия?Защо Божидар Димитров иска да ни внуши,че е нямало османско робство,а някакво приемливо и поносимо за българите османско владичество.Не прави ли и той същото,което правят,осмиваните и подигравани от него маке-донски историчари?:-Живеещите преди тях хора в пределите на географската област Македо-ния не знаели, че са македонци и затова по чуждо внушение се наричали българи!Според Б.Димитров живеещите преди нас в Османската държава българи не знаели,че са под Осман-ско владичество и говорели вместо за владичество-за робство!Е на кого да вярва човек-на Божидар Димитров или на тези,които са изпитали на гърба си прелестите на това владичес-тво!!!Божидаре, Божидаре,не разбираш ли,че волно или неволно наливаш вода във воденицата на приятелите ни от ДПС?Нямало е Османско робство,а едно справедливо и благоприятно за българите Османско владичество.Щом тогава това владичество е било добро за българите,няма нищо лошо,ако то се повтори за тях в съвременен вариант,под мъдрото ръководство на Движението!
Вярно е,че когато по време на Руско-турската война нашите „освободители“са наста-нявани по домовете на местните българи били впечатлени от това,че те имали хубави къщи,
имот и добитък.Руските офицери,като сравнявали условията на живот на българите, с тези на руските мужици,им задавали основателния въпрос:От какво ви освобождаваме?Действително голяма част от българския народ ,в тези тежки времена ,живеела сравнително добре,но това се дължало не на либералното Османско владичество,а на природните качества ,буден дух и предприемчивост на българина,който в условията на чуждото робство е успял да се приспособи и да постигне определен стопански и културен напредък. И тогава и сега в голямата си част българският народ е бил свободен по дух и в условията на чуждото подтисничество е оцелявал и творил ,ще оцелява и твори и в бъдещето!
18.08.2014 г.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
kasiana
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2009
Мнения: 236
Място: Козлодуй - Русе

МнениеВъведено на: 21 Авг 2014 16:19:44 » Отговори с цитат върни се горе

Актуално!!!!!
Поздрави!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rumpel
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 26, 2011
Мнения: 73

МнениеВъведено на: 21 Авг 2014 16:41:36 » Отговори с цитат върни се горе

Напълно съгласна с по-горе казаното.
Почти покрай всяко планинско селище има по една момина или невестина скала, от която според легендите са се спасявали жените ни от поругаване. Това под владичеството на една правова държава не би могло да се случи.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
CheGuevara
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 08, 2007
Мнения: 697
Място: за момента-Калифорния,а постоянно-В.Търново

МнениеВъведено на: 21 Авг 2014 20:50:46 » Браво!!! Отговори с цитат върни се горе

Достойна позиция на истински българин!!!

_________________
Танцуваща с гарвани

Перо от гарван кацна на дланта ми -
небето ме докосна...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 21 Авг 2014 23:11:17 » Отговори с цитат върни се горе

Единственият начин да се промени историята е като се започне от настоящия момент. Да се дъвчат турски исторически локуми в сайт за Българска художествена литература е като да си поръчаш една голяма боза в ресторант "Сите българи заедно". Във форума има далеч по- важни теми, една от които препоръчвам горещо:

http://hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6751&postdays=0&postorder=asc&start=60

защото на мен например математиката не ми е силната страна и уравнение като : 20 +44 + 36 + x =300 x=? определено ме затруднява

От мен наистина сърдечни поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 14:24:07 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:
Единственият начин да се промени историята е като се започне от настоящия момент. Да се дъвчат турски исторически локуми в сайт за Българска художествена литература е като да си поръчаш една голяма боза в ресторант "Сите българи заедно". Във форума има далеч по- важни теми, една от които препоръчвам горещо:

http://hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6751&postdays=0&postorder=asc&start=60

защото на мен например математиката не ми е силната страна и уравнение като : 20 +44 + 36 + x =300 x=? определено ме затруднява

От мен наистина сърдечни поздрави!


И защо трябва да се променя историята, бе, путко майна???
И защо трябва да ми обясняваш това с лигавите си "познания" по математика???

След 89-та много такива като теб се опитаха да променят историята. Божидарчо, комунистът, е само един от тях, надявайки се, че пак ще има правитекство на ГЕРБ и че пак може да е министър (без портфейл) в коалиция с противоконстуционната партия ДПС.

Колко други искаха да изхвърлят произведенията на Ботев и Вазов от учебниците? ...

Давам ти и идея да напишеш текст, с който да покажеш, че и Захари Стоянов не е читав. Smile

Неграмотното ти определение
"турски исторически локуми" е също толкова стойностно. колкото и "математическия" ти пример.

Просто съм омерзен от подобни политически лизачи, нищо повече.

И от мен сърдечни поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 15:45:16 » Отговори с цитат върни се горе

papacot написа:
pc_indi написа:
Единственият начин да се промени историята е като се започне от настоящия момент. Да се дъвчат турски исторически локуми в сайт за Българска художествена литература е като да си поръчаш една голяма боза в ресторант "Сите българи заедно". Във форума има далеч по- важни теми, една от които препоръчвам горещо:

http://hulite.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6751&postdays=0&postorder=asc&start=60

защото на мен например математиката не ми е силната страна и уравнение като : 20 +44 + 36 + x =300 x=? определено ме затруднява

От мен наистина сърдечни поздрави!


И защо трябва да се променя историята, бе, путко майна???
И защо трябва да ми обясняваш това с лигавите си "познания" по математика???

След 89-та много такива като теб се опитаха да променят историята. Божидарчо, комунистът, е само един от тях, надявайки се, че пак ще има правитекство на ГЕРБ и че пак може да е министър (без портфейл) в коалиция с противоконстуционната партия ДПС.

Колко други искаха да изхвърлят произведенията на Ботев и Вазов от учебниците? ...

Давам ти и идея да напишеш текст, с който да покажеш, че и Захари Стоянов не е читав. Smile

Неграмотното ти определение
"турски исторически локуми" е също толкова стойностно. колкото и "математическия" ти пример.

Просто съм омерзен от подобни политически лизачи, нищо повече.

И от мен сърдечни поздрави!




Laughing
Мислех, че е ясно какво имам предвид, но явно изключения винаги има. Казвам, че е загуба на време да се препоентват безплодни словесни историчски анализи.Че няма как да се промени миналото, каквато и да е неговата истинност. Може да се работи по настоящето и бъдещето, на които също предстои да станат история.С каква цел е всичко това? Каква практическа полза и идея има този постинг? Какво предлага автора?Смятам, че на този постинг не му е мястото в сайт за литература, който ясно е посочил в условията си, че не се толерират политически излияния.
Абсолютно си прав, че стойността на математическия ми пример е доста мъничка, за това би било чудесно да обърнеш повечко внимание на линка и уравнението, за да му придадеш по- висока стойност! Wink
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
LATINKA-ZLATNA
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 25, 2007
Мнения: 1371
Място: ЛОВЕЧ

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 16:20:41 » Още един път за турското робство Отговори с цитат върни се горе

persian написа:

.........
2.В документи на нотариуса Маноли Брашиано от 1381-83 г.е записано:
На 12 септември 1381 г. се продава робиня Мария от рода на българите от селището Прилеп…
На 8 юли 1382 г. се продава робиня Ирина от рода на българите от селището Костур…
На 4 март 1383 г. се продава роб Михаил от рода на българите от селището Скопие…
И още много,много други българи.
...........
.


Много летописци, от различни страни, са писали за турското робство в България.
Ако искаме да имаме настояще и бъдеще, трябва да знаем и да помним нашето минало!

Моите поздравления, persian!
Ти си истински българин!


Латинка-Златна
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 18:44:38 » Отговори с цитат върни се горе

Айдеее, утишъл коню у рякътъ! Папакот, само не ми казвай, че не знаеш правилата! Дължиш извинение на Инди за грубо отношение и няма никакво значение какви точно са ви различията. А темата е наболяла и има място не само в литературен сайт, но и на луната, макар тя да е земя македонска. Laughing
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 20:49:25 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
Айдеее, утишъл коню у рякътъ! Папакот, само не ми казвай, че не знаеш правилата! Дължиш извинение на Инди за грубо отношение и няма никакво значение какви точно са ви различията. А темата е наболяла и има място не само в литературен сайт, но и на луната, макар тя да е земя македонска. Laughing


Извинявам се на Стефка за грубото си отношение!

Ганке, не е лошо, че и ти мислиш. че такава тема има място, различно от луната.

Много съм далеч от национализма, но още по-далеч съм от националните предателства, за които тук иде реч.

Вазов може и да е сбъркал с поп Кръстю, но е описал един типаж - Стефчов...

А какви са ни различията с мнението на Стефка, които споменаваш, може и да няма значение, но ти много добре знаеш какви са...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Kanegan
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 16, 2011
Мнения: 49

МнениеВъведено на: 22 Авг 2014 21:11:32 » За турското робство, Отговори с цитат върни се горе

факт е, приемаме, че ако не е било то, би могло да бъде много по- лошо.А то е последствие, от отношението ни към богомилите.Ние сме ги изгонили, ние си носим последствията .Самия ни народ е със такава психика.Все нещо трябва да го буди, да го кара да страда, за да се събуди духът му.
Трябва да не забравяме факта, че след Освобождението новите управници така потъпкват духът на народа, че трябвало патриархът на българската литература Иван Вазов да създаде "Епопея на забравените".И когато никой от управниците не хаел за страданията на рода български, обикновените хора отишли пред дома на Вазов и направили нощно бдение със свещите.Да си изплачат мъката и някой да ги разбере...Така, че перото на поета е по- близо до сърцето и мъката на народа, от управляващите.

_________________
Търсачът продължава да търси Истината, без да се интересува в нито един миг дали ще стане посветен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Авг 2014 01:43:17 » Отговори с цитат върни се горе

Аноним, Папакот,благодаря за извинението!
Не допускам, че думите ми са прозвучали " предателски" и прочие антинационално, защото не е така. Просто смятам, че такова подсещане поражда предпоставки за ескалиране на етническо напрежение, което не е в услуга на никого. Не смятам, че трябва да се храни вълкът Омраза, защото не той е силният и не той може да ни спаси от робството на Невежеството в чисто човешки план.
Защото ако сега банда главорези(независимо с каква националност) нападнат една българска жена на улицата, всички знаем колко български мъже ще скочат да я опазят.
Силният човек, силният народ не може и няма да бъде роб, защото силата е не в омразата , а в обичта и правилното отношение към нещата в живота, в чистата мъдрост и почтеност. Който човек и народ ги притежава и изповядва, няма да е роб и владетел, а равен на всеки.
Колкото до различията, не знам какви са, защото не приемам себе си различно, защото всички сме Едно, всички принадлежим на човешката раса, имаме еднакви потребности и пр. И декларирам, че съм един стопроцентов национален интернационалист и интернационален националист, колкото и неграмотно да звучи това! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
papacot
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 08, 2009
Мнения: 719

МнениеВъведено на: 23 Авг 2014 13:59:53 » Отговори с цитат върни се горе

pc_indi написа:
Аноним, Папакот,благодаря за извинението!
Не допускам, че думите ми са прозвучали " предателски" и прочие антинационално, защото не е така. Просто смятам, че такова подсещане поражда предпоставки за ескалиране на етническо напрежение, което не е в услуга на никого. Не смятам, че трябва да се храни вълкът Омраза, защото не той е силният и не той може да ни спаси от робството на Невежеството в чисто човешки план.
Защото ако сега банда главорези(независимо с каква националност) нападнат една българска жена на улицата, всички знаем колко български мъже ще скочат да я опазят.
Силният човек, силният народ не може и няма да бъде роб, защото силата е не в омразата , а в обичта и правилното отношение към нещата в живота, в чистата мъдрост и почтеност. Който човек и народ ги притежава и изповядва, няма да е роб и владетел, а равен на всеки.
Колкото до различията, не знам какви са, защото не приемам себе си различно, защото всички сме Едно, всички принадлежим на човешката раса, имаме еднакви потребности и пр. И декларирам, че съм един стопроцентов национален интернационалист и интернационален националист, колкото и неграмотно да звучи това! Smile


Стефке, още веднъж извинения за просташкото ми обръщение към теб.

А за другото... за тези, които позволяват на Божидар и подобните му да "променят" историята... бих казал "Бог да пази България!"
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 25 Авг 2014 06:44:08 » литература Отговори с цитат върни се горе

Защо да спорим за политика, като историята е вид фантастика. Нали българският княз Гали Лелю на кораба Диско-Вери освободи истинските индийци от мохиканско робство.

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
pc_indi
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 06, 2005
Мнения: 1081
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Авг 2014 12:28:28 » Отговори с цитат върни се горе

Пламене и аз още веднъж благодаря за извинението, всичко е о.к.! Smile

sradev Laughing Остроумно мъдър както винаги! Laughing

"...гледам низ стоборо и мислим далече-
кога сите ора че станат човеци."
Very Happy

Да сложим по едно рамо на Бог в пазенето на България!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com