Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 854
ХуЛитери: 1
Всичко: 855

Онлайн сега:
:: Boryana

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Какво определя дадено произведение дали е разказ или роман?
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
rado84
Гост





МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 01:01:30 » Какво определя дадено произведение дали е разказ или роман? Отговори с цитат върни се горе

За кратките историйки по 5-6 страници е ясно, че са разкази. Също така е ясно и че дългите истории по 60-70 страници (и нагоре) са романи. Но ако историята по страници е някъде по средата - примерно 10-15-20 страници - към кое се причислява? Питам, защото това, върху което работя в момента (казва се "Домашно духче") не съм сигурен колко страници ще стане и като тръгна да го качвам на сайта няма да съм сигурен кое да избера - роман или разказ.
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 13:05:07 » Отговори с цитат върни се горе

На теб определено ти се общува. Нищо лошо, но защо поставяш въпроси, чиито отговори са твърде лесни и откриваеми в гугъл? Сто на сто ти е ясно, че няма как да напишеш роман от 20 страници, ако ще да си и гений. Между разказа и романа стоят новелата и повестта, като не само обемът е решаващ. Всъщност съм убедена, че вече знаеш това.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Milvushina
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): May 19, 2012
Мнения: 124

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 13:22:55 » Отговори с цитат върни се горе

Всъщност въпросът му не е толкова несъстоятелен, защото той пита в кой раздел в Хулите се вписва една средна по размер творба. Мен също са ме подкачали защо в Приказки, а не в Романи.

Въпрос на преценка е. Аз лично бих го пуснала в Романи. Така ще бъде по-ясно, че произведението се очаква да е по-дълго.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 14:58:13 » така, сега Отговори с цитат върни се горе

Темата, на пръв поглед незначителна и инфантилна може да се окаже много интересна и без еднозначен отговор. Аз също съм разсъждавал върху подобна тематика. Кое е разказ? А кое новела? Романът от обема ли се определя, или от съдържанието?

И въобще как може да определим стила на едно произведение?

Трудно е да се каже. И не е еднозначно. Едва ли обема от 150 - 200 страници е достатъчен за да определиш написаното като роман. Машинописни, или печатни страници? Стила не го ли определя като есе, или фейлетон?

За Пример преди 5-6 години започнах проекта си "Едем" без намерението да го развивам в обемист труд. Мързеше ме. Затова го пуснах в "Разкази" с намерението да го приключа бързо. Какво стана? Написах деветнадесетата му глава, а края не се вижда. Остави това, ами ме увлича и открива нови хоризонти за творчество. Това, че си го четя само аз и още няколко верни ентусиасти от сайта не е най-важното. Но определението Разказ отдавна не му подхожда.

Та, който каже, че е лесно да се определи писанието дали е разказ, новела или роман те лъже. Съвета ми е да го напишеш и след като получи окончателната си форма го определи.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
rado84
Гост





МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 18:11:12 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
На теб определено ти се общува. Нищо лошо, но защо поставяш въпроси, чиито отговори са твърде лесни и откриваеми в гугъл? Сто на сто ти е ясно, че няма как да напишеш роман от 20 страници, ако ще да си и гений. Между разказа и романа стоят новелата и повестта, като не само обемът е решаващ. Всъщност съм убедена, че вече знаеш това.

А на теб определено ти се заяжда с някого - за втори път както виждам. Как Милвушина и Лео можаха да дадат нормален и смислен отговор и така да отговорят на въпроса ми, който си беше съвсем сериозен, а ти не можа? Въпросът в гугъл трудно се открива с новата имплементация на гугъл търсачката да прави връзка между въведените думи (особено на български) и която почти винаги е абсолютно грешна.
Щом ще се заяждаме, тогава ще ти отговоря, че е по-добре първо да вземеш да си определиш пола и едва тогава да се правиш на много велик - никнеймът ти е мъжки, говориш за себе си в женски род и изглежда, че и ти не знаеш какво си точно - мъж, жена или царица. Няма лошо да си царица, но ако се определиш като такава там нещата вече стават малко по-сложни и затова те съветвам първо да решиш към кой "бряг" принадлежиш.
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 18:53:45 » Отговори с цитат върни се горе

Е ти наистина ме разсмя. Пишеш за себе си в мъжки род, а си изтипосал портретче на блондинка. Хич и не ми дреме какво си всъщност и каква ти е ориентацията, но глупостта ти определено ми идва в повече. Чичко гугъл си отговаря като стой, та гледай. Ако на теб ти е проблем откриването на информация в интернет, купи си речник на литературните термини или поне отиди в библиотеката, ако схващаш за какво ти говоря. Пишел си той, Авторът, пък не бил наясно какво точно пише, обаче непременно трябвало да го коментират, щото иначе изводът е, че сайтът не става, понеже не може да го оцени по достойнство. Хората тук са видели какво ли не, така че едва ли точно от теб ще им падне капата. И ако така я караш, сериозно ще я втасаш, както казваше баба ми, а тя беше умна жена.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rado84
Гост





МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 19:00:08 » Отговори с цитат върни се горе

Ако имаше някой в пространството върху раменете ти щеше да забележиш сърцето в долния ляв ъгъл на аватара, от което всеки нормален човек щеше да схване, че това не съм аз, а личност, която харесвам или в която съм влюбен. Бих ти обяснил коя е блондинката и какво е това "trap", но тъй като очевидно си по-начетена от мен - явно няма нужда.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: rado84 на 25 Ное 2013 19:23:44 - общо 1 път.
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 19:05:50 » Отговори с цитат върни се горе

Тъй ли? Аз пък си помислих, че става дума за автомоносексуализъм. Няма ли някъде лексиконно пространство, където да се настаниш? Пасваш перфектно и поради тази причина аз приключвам диалога с теб.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
rado84
Гост





МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 19:38:32 » Отговори с цитат върни се горе

Как само се измъкна! Все пак те хванах в незнание и за по-удобно реши да се направиш на много умна и се измъкна като пръдня из гащи. Laughing
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 19:54:27 » разлика Отговори с цитат върни се горе

до колкото съм чел разни мазни, всички разкази завършват с точка, докато повечето романи предпочитат многоточие, послеслов, и други хватки като например краят на "Майстора и Маргарита" е в средата. Както добре знаеш 84 година вече половин век не иска да приключи и независимо, че автора е сложил точка, реалността се уфлянква. Има романи от едно изречение, докато разказите от 1 изречение са вицове. Разбира се хартията търпи всичко, а монитора - много повече, но авторите се състезават предимно на полето на романите. Например не ми е известен разказ без буквата "е".
Ето и аз сега тук - вместо да го кажа кратичко... и така от дума на дума и разказа става на роман. Един англичанин завърза дори трилогия около един салонен разговор между братовчеди (до колкото си спомням).
Моето постижение е, че написах монография без първо изречение и с две последни изречения. Ако пишех красиво, то бих могъл да отпечатам монография - ръкопис (чел съм такава в Шпрингер)
Лем има книга с рецензии на несъществуващи и друга - с предговори на несъществуващи.

Хм, добра идея! Книга с една единствена дума. И, надявам се, с отрицателно число читатели.
Благодаря ти за темата.

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 20:43:07 » Отговори с цитат върни се горе

Радо84, за пръв и последен път ти правя официална забележка. Като пръдня в гащи можеш да си се измъкваш вкъщи колкото си искаш и да сравняваш близките си колкото си пожелаеш.
Точка от правилата, която явно си пропуснал да прочетеш:
5. Няма да се публикуват произведения, съдържащи обиди, заплахи, клевети или двусмислени препратки към други потребители на сайта или трети лица без съгласието им, независимо дали са използвани имена, никове или други лични характеристики. Забранени са публичните конфликти, пререкания и обиди между отделните потребители или приятелски групи, както и подстрекаването им. В случай на забелязани такива, потребителите трябва незабавно да уведомят администраторите.
Спазването на добрия тон е задължително.
Аноним е дума в мъжки род. Апокриф - също. Няма задължаващо правило, че никнейма да съответства на рода на ползвателя, защото ако имаше такова, ти трябваше да имаш никнейм в среден род с високи претенции.
В този сайт хората не пускат теми за щяло и нещяло. Тук никой не чака наготово да му се поднесе информацията. Тук всеки си я търси, всеки чете, рови се. Ганка Филиповска е име в жанровете в които ти си насочил жълтото си клюнче, и нещата които ти приемаш за заяждане, бяха много точно написани, но няма кой да ги проумее. По внимателно с квалификациите. Много наперени и с претенции са се регистрирвали в сайта и не са оставили никаква следа никъде, камо ли в него. Тук не е говорилня и място за мерене на мераци.
Да се надяваме, че ще включиш отрицателната си обратна връзка.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
rado84
Гост





МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 21:20:32 » Отговори с цитат върни се горе

Отговарям ти, хикстаме, за пръв и последен път, пък оттук нататък ти прави каквото сметнеш за добре - 'ич не ми дреме.

1. Ганка Филиповска - с това трябваше да започнеш. Варненка, с българско филоложко образование, откъдето идва и самочувствието ѝ на нещо повече от останалите. Нагледал съм се на такива инидивиди и всеки си е получил от мен това, което си е заслужил. В живота действам на принципа "каквото повикало - такова се обадило".
2. Още от самото начало като се регистрирах тук забелязах, че определена част от потребителите, вкл. и по високите етажи на властта на форума, са асоциални типове, които реагират негативно на всяка нова тема.
3. Също така забелязах, че някъде из правилата за изпращане на текстове имаше изискване да са написани грамотно, а в същото време в не един и два текста забелязвам, че авторите си нямат дори най-малка идея какво е това пълен член и кога се употребява. Същото забелязвам и из твоите форумни постове. Някакси изглежда не на място всичко това - уж държите на грамотност, а пък админът не знае едно просто правило кога точно се слага запетая пред "който/която/които" и кога - не.
Аз самият не съм кой знае колко грамотен, но поне се старая да сведа грешките до минимум, прочитам и препрочитам написаното по няколко пъти и ако трябва сменям думи и изречения, за да изглежда/звучи по-добре, а някои тук дори това усилие не полагат.
Да спомена и една потребителка, която в свой коментар писа, че я издразнила "пунктОацията" в разказа ми. Това ми напомни за един тест по правопис в университета, на който една колежка беше получила четворка и беше пратила e-mail на преподавателя по въпроса, който той цитира в следващата ни лекция при него - колежката била Обедена, че се е справила Утлично и била Очудена защо е получила четворка, а за капак му писала и на маймуница.
4. Още в началото, когато забелязах асоциалността и заядливостта на някои индивиди поисках от Administrator да ми изтрие профила тук, но получих отказ.
Приятно ви асоциално изкарване на 14-ти! После да качите видео кой е мълчал най-високо.
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 25 Ное 2013 21:46:49 » Отговори с цитат върни се горе

Нямам никакво намерение да споря или да ти обяснявам каквото и да е. Влизаш като слон в стъкларски магазин и започваш да се въртиш за да направиш впечатление, без да се интересуваш дали не правиш боклук.
Когато достигнеш нивото на Ганка Филиповска, тогава можеш да квалифицираш. Написах ти нещо, но ти май не си много добре с рецептора зрение или връзката зрение - мозъчна дейност нещо не е както трябва. Предупредих те за квалификациите. Предупредих те и за обратната връзка. И понеже явно не знаеш какво е това, ще ти го обясня като на първоклласник - отрицателната обратна връзка регулира постъпленията на входните процеси на една система, базирайки се на количеството на изхода. Демек, езикът не бива да изпреварва съзнанието. По два пъти не предупреждавам.
Сега отивай да се асоциираш на друго място, Явно тук не сме дорасли за твоето уникално и високо ниво.

А, да не забравя - Никнеймът ми не се чете хикстам, а е тест за интелигентност на всезнайковци.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com