Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Nela
Днес: 0
Вчера: 2
Общо: 14146

Онлайн са:
Анонимни: 879
ХуЛитери: 3
Всичко: 882

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: Elling
:: LioCasablanca

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Светла Гунчева и"Да извървиш Камино" в Арт Маркони
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Valens
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 22, 2011
Мнения: 168

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 14:20:05 » Отговори с цитат върни се горе

Очаквам премиерата с нетърпение, Светле! Успех на книгата! Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 14:35:50 » Валя, благодаря ти, мила! Отговори с цитат върни се горе

Ще се радвам много да се видим отново, мила Валя! Дано се справя като теб. Ти направи наистина запомнящо се представяне. Поздрави!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 19:02:24 » Утре сменям декора Отговори с цитат върни се горе

Laughing Новата изложба "Едно друго време" на Камен Кисимов, мисля ще е прекрасно допълнение на онова специални излъчване на твоите стихове. А си мисля, че и твоите стихове ще предадат на картините друго излъчване. Приеми го като комплимент. Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 19:17:08 » Изложбата... Отговори с цитат върни се горе

Поздравление за новата изложба, която откривате, мила Ваня! Изобщо не се съмнявам в красотата и стойността на картините. Всичко, което представяте е израз на великолепен вкус. Възхищавам се. И тайно се надявам наистина да си помогнем взаимно с художника за по-яркото излъчване на творбите. Благодаря ти за доверието!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
voda
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 18, 2008
Мнения: 240

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 19:42:25 » Честита нова стихосбирка! Отговори с цитат върни се горе

От сърце ти се радвам, Светла, и отсега предусещам блестящото предтавяне на книгата ти!
Пожелавам ти незабравими преживявания, вълнуващи срещи с приятели, много фенове и светлина по пътя ти!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 20:24:43 » На добър час, Светле! Отговори с цитат върни се горе

Живот и здраве, ще дишаме поезия! Rolling Eyes
А след това ще пием истина... Wink
Док Rolling Eyes

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 21:06:58 » Нямам нищо против... Отговори с цитат върни се горе

Нямам нищо против и живота, и здравето, и пиенето, приятелю Никос! И се надявам да сме и живи, и здрави, и пиене да има достатъчноSmile)) И красиви емоции!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 18 Сеп 2013 21:09:45 » Слънчеви поздрави на слънчева Калифорния! Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти за пожеланията, мила Елица. Ще съм щастлива един ден да те видя на живо. Сега ще знам, че имам един чудесен приятел, макар и далеч, но близо до сърцето.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 19 Сеп 2013 11:03:46 » Благодаря на Ружа, Илко и Отговори с цитат върни се горе

Искам да изразя специалните си благодарности за хората, които първи ме поздравиха с премиерата- Ганка Филиповска, Ружа Велчева и Илко Илиев. В началото не се ориентирах правилно с панела и не излезе писмото ми. Надявам се, че ще ми простите. Прегръщам ви!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 20 Сеп 2013 19:02:07 » Нека ти е празник! Отговори с цитат върни се горе

Допълвам, че Уф/Станка Боневаа/ ще бъде главен диригент на събитието и си е приготвила "специална партитура". Светли, за завиждане си! Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 21 Сеп 2013 17:04:48 » Уфф!!! Отговори с цитат върни се горе

Уфф, аз сама си завиждам, мила Ваня! Не знам как я подлъгах Таня да ме представя, но съм щастлива от това. А тогава, когато представяше Валенс в Бургас- благородно завидях на Валя. Таня я представи блестящо.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
secret_rose
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 14, 2010
Мнения: 828
Място: Цюрих, Швейцария

МнениеВъведено на: 24 Сеп 2013 09:27:40 » Отговори с цитат върни се горе

Успех и попътен вятър на книгата и от мен, Светле Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Rodenavlotos
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 28, 2010
Мнения: 142

МнениеВъведено на: 24 Сеп 2013 19:26:19 » Благодаря ти, мила Маги! Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти, мила Маги! Нямаше ме днес да ти отговоря, но съм щастлива от твоите пожелания! Днес само мога да кажа, след като мина всичко, че беше едно чудесно и топло представяне.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 25 Сеп 2013 16:33:12 » Не може без словото на Уф/Станка Бонева Отговори с цитат върни се горе

Много светъл текст, който подхожда и на книгата и на авторката! Радвам се за теб и книгата ти Светле, както и за всички, които споделиха този миг.

СВЕТЛА ПО ЗВЕЗДНИЯ ПЪТ
За книгата на Светла Гунчева „Да извървиш Камино”
Нарекох така своето изказване не само защото авторката се нарича Светла. Просто лирическата героиня на нейната книга си подхожда със светлите неща и звездите ѝ отиват. Те приличат на пулсари, но не са като онези - неутронните - звезди в края на своята еволюция. Не предизвикват звездотресение, а са меки и ласкави.
Героинята на Светла е своеобразна бродница; по пътя към Камино има много спирки, завои, възвишения и слизания. Слизанията не се идентифицират с принизяване или снижаване: такъв е пътят на човешкия живот. Пък и пътуването не е еднопосочно. То е към себе си и извън себе си, към миналото и бъдещото, през сетивата и през виталната кръв, през думите и чрез тях.
Пледирам смъртно наказание
за думите, които ни убиват.
...Отровата
на думите е бързотечна, смъртоносна
и поразява и сърцето, и душата,
досущ като пчелите медоносни,
които лекуват и убиват чрез жилата.
И трите цикъла в стихосбирката вплитат откровенията си с посланията на неустоимата женственост, разбирана като сила да промени света и да го приобщи към онези пространства, в които ценно, добро и красиво са синоними. Без излишна екстатичност, без патос. С оръжията на спокойната мъдрост, дори когато въздухът не достига или човек е на ръба на крясъка. Мисля си, че ако тази поезия беше музика, щеше да е отбелязана с темпо „модерато” (умерено), но в никакъв случай „состенуто”(сдържано). Защото майсторството на твореца се състои и в това - да намери мярката в средствата на внушение. Да не бъде нито натрапчив, нито недоизказан.
„Така чука съдбата” - цикълът е един бал без маски на многоликия живот, неговите изяви, съпътстващи ни през годишните и човешките сезони. Интересно е присъствието на стихиите, напр. метафорите, изразени с образа на водата – откъм айсберга, бездната, аквариума... ; на човешките състояния, на „личните” демони и страхове, пристрастеност и желания. Читателят ще се удиви от калейдоскопа на всеки нов прочит: опорите са същите, а изображенията сякаш сменят нюансите си. В този смисъл ти се иска да четеш една и съща творба пак и пак.
„Бяло сладко” - според мен този цикъл е най-философският, защото тук са изведени категориите – за смисленото и безсмисленото в живота, за времето в нас и извън нас, за необходимото и случайното, за възможното и желаното, за думите и делата, за самотата и пълноценните мигове, за отчуждението и близостта, за празниците и делниците, за избора и равносметката:
Душата си накрая да измием.
Очите си накрая да измием.
И да открием основание да кажем:
„Имаше ме!”
„Синьо” е заглавието на третия цикъл. Според „Речник на символите” от Джек Тресидер „безкрайността, завършеността, вечността, истината, преданността, вярата, чистотата, целомъдрието, духовният и интелектуалният живот са асоциации, които са възникнали в много древни култури и изразяват общата мисъл, че синият цвят на небето е най-спокойният и най-малко «материалният» от всички цветове. Дева Мария и Христос често се изобразяват облечени в синьо. То се явява атрибут на много небесни богове... Синият цвет е свързан с милосърдието в юдаизма и с мъдростта в будизма. Според народната традиция в Европа той означава вярност, в Китай - образованост и счастлив брак.” Благородството се обозначава като „синя кръв”. Затова заглавието е изключително сполучливо за последната част – обобщенията на душата.
С много любопитна характеристика са опозициите в „Да извървиш Камино”. Сякаш полюсите са размити – не защото няма разграниченост, а защото се появява усещането, че негативните образи всеки момент ще се приобщят към позитивите, към светлината. Само стъпка, само протягане на ръка, само още един дъх.
Не знам дали поезията на Светла Гунчева може да бъде наречена поезия на оптимизма, защото това ще прозвучи гръмко и не би ѝ подхождало. За себе си я наричам „Поезия на Надеждата”.

Станка Бонева
Laughing

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Hulia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 21, 2007
Мнения: 476

МнениеВъведено на: 25 Сеп 2013 17:36:05 » Отговори с цитат върни се горе

Честито, книга, Светле, да попада винаги в най-подходящите, обичащи твоята поезия, читатели!Very Happy Разбирам от тук, че и представянето е минало вълшебно...
* * *
П.П. Скъпа Уфффче, прекрасно е написаното от теб, поздрави на Ваня и на всички приятели от Варна! Very Happy
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com