Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 842
ХуЛитери: 5
Всичко: 847

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LATINKA-ZLATNA
:: pc_indi
:: Albatros
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - дебют на Дамяна Стоянова с книга детски стихчета "Весел
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Markoni55
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 13, 2003
Мнения: 2983
Място: Варна

МнениеВъведено на: 01 Юли 2013 18:31:21 » дебют на Дамяна Стоянова с книга детски стихчета "Весел Отговори с цитат върни се горе

ГАЛЕРИЯ „АРТ МАРКОНИ“
Представя

дебютните поетични детски книжки

„ВЕСЕЛУШКИ“
част първа и втора

ДАМЯНА СТОЯНОВА
18.30 ч – 06 юЛи 2013 г
Има надежда за българското слово, чистото и неподправено, опазено от плевелите на чуждиците и миксирани съвременни изрази- заместители. Огромно беше удоволствието ми, да се запозная първо с произведенията, а после и със самата млада авторка и да усетя нейното огромно желание да съхраним езика си. Дамяна е родена 19994 г.във Велико Търново, завършва ІV –та езикова гимназия „Ф.Жолио-Кюри“ -Варна и успешно се класира в University of Kent – специалност международен бизнес, където е студент в момента. Животът й в Англия не повлиава отношението й към България и всичко свързано с нея. Ето какво сподели по повод своят поетичен дебют:
- От кога датират твоите творчески попадения в детската тема и пишеш
ли други произведения адресирани към твоите връстници или към възрастните?
" Първото ми стихотворение за деца написах през 2009 г., но реално пиша от година преди това. Всъщност, през 2008 г. - когато бях в 8 клас, под въздействието на преживяните първи любовни трепети написах любовна поема. Тогава за първи път изпитах нуждата да хвана химикала и да излея душата си върху белия лист. Смятам, че за да пише човек, нещо трябва да му се случи. Нещо много силно, драматично и крайно. Освен детска и любовна поезия, пиша и разкази предимно за живота, такъв, какъвто е през моите очи."
- Защо човек на твоята възраст, не реализирал се още като родител се обръща към детската тема. Обикновено прописват майки, опитвайки се да установят комуникация с малките си деца, баби... би трябвало на твоята възраст да те вълнуват други теми?
"Смятам, че е много хубаво, независимо от възрастта, да умееш да запазиш и частица от детето в себе си. Понякога децата разбират много повече отколкото възрастните смятат и успяват да си обяснят нещата по начин, по който те не могат, тъй като с израстването съзнанието се променя. Спираме да вярваме в магията и търсим обяснение за всичко, а чудесата са хубаво нещо и би било добре да са част от живота ни независимо възрастта."
- Впечатли ме четиристишието на корицата:
„Между тези две корици
няма никакви чуждици
всичко се запомня в миг,
на книжовен чист език.“
Ти си човек, който изучавал чужди езици, живееш в среда, в която неизбежно трябва да усъвършенстваш езиковите си познания и умения и точно ти търсиш изразността и чистотата на българския език. Каква е мотивацията ти?
"Въпреки че пет години съм учила испански и английски в гимназията и продължих образованието си в Англия, българският език е родният ми език и аз го намирам за много богат. Където и да съм по света, това е връзката с корените ми и България е мястото, от което съм тръгнала. Напоследък все повече чуждици се използват сред младите хора. Например -„Ще те ад-на във фейсбук“. Не че е лошо да знаем много неща на различни езици, но има моменти, в които някои приемат, че е по-лесно да кажат – „Ад-на”, вместо –„Добавя” и това според мен не е добре, защото може да доведе до много промени в родния ни език с времето. На мен самата сега ми се случва да не мога да кажа на български някои конкретни изрази от нещата които уча, и точно от това идва и мотивацията ми за българския език без чужди думи. Все пак стихотворенията са за деца, а децата трябва да знаят езика си, защото докато са малки се учат и усвояват най-бързо."
- Четох статия на български преподавател в английски колеж, който споделяше огромното си разочарование, че колегите му българи разговаряли и оставяли децата си да говорят на английски дори когато си правят сбирки на българската общност. Те считат за ненужно да поддържат нивото на българския им език, защото нямат намерение да се връщат в България. Какви са твоите наблюдения в твоята университетска среда.
" Хората са различни. Всеки решава на какво и как ще учи и възпитава децата си. Аз, макар и да съм в Англия, имам познати от най-различни държави, но поддържам отношения предимно с българи. Те са ми най-близки, с тях учим, помагаме си, споделяме проблемите си и разговаряме помежду си на български. Нещо като семейство сме. Повечето от нас са горди от факта, че са българи, но за жалост са малко тези, които искат да се върнат в България. Иначе в университета, разбира се, говорим на английски.“
Освен стихчетата, Дамяна е автор и на компютърните илюстрации в книжките, с които подсказва чудесни идеи на малките художници, развивайки им геометричното въображение. Макар и сравнително редки, срещите с такива млади хора не могат да не бъдат зареждащи, надявам се и Дамяна да получи удовлетворение от контакта си с публиката, и малките си читатели.
Ваня Маркова – галерия „Арт Маркони“

_________________
За съдбата на песен мечтая,
като надежда в нечия душа да се вселя...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
zaltia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 01, 2010
Мнения: 216

МнениеВъведено на: 01 Юли 2013 22:03:09 » Браво и на авторката, и на Маркони!!! Отговори с цитат върни се горе

Успех на книжката, и много радост на децата!!!
Браво и на Маркони!!!
Дано някой ден успеем да си видим очите и с нея, и със всички приятели от морето!!!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com