Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 794
ХуЛитери: 3
Всичко: 797

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LeoBedrosian
:: pc_indi

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Поезията на Ивайло Балабанов - в училище!
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 16:15:57 » Re: Никой не може да надскочи собственото си ниво... Отговори с цитат върни се горе

nellnokia написа:
Уважаема, Красавица! Аз не бих си позволила да критикувам поезия и автор, които не познавам в детайли. Още повече да поставям оценки за нивото на някого.
Прочетох как пишете и със сигурност разбирам, защо сте избрали да блеснете в тази тема и по този начин.
Успех! SmileSmile

Всъщност и аз като Никой възнамерявам да се изнеса от темата и да оставя дамата Красавица, сама да се прави на красива пред огледалото.

Блестя в темата?? Благодаря, наистина се старая да се обаждам само по въпроси, по които съм сведуща.
Как пиша аз няма никакво значение, темата не е за мен. Laughing


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: krasavitsa на 30 Авг 2011 20:30:15 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 16:45:22 » Re: Никой не може да надскочи собственото си ниво... Отговори с цитат върни се горе

krasavitsa написа:
nellnokia написа:
Уважаема, Красавица! Аз не бих си позволила да критикувам поезия и автор, които не познавам в детайли. Още повече да поставям оценки за нивото на някого.
Прочетох как пишете и със сигурност разбирам, защо сте избрали да блеснете в тази тема и по този начин.
Успех! SmileSmile

Всъщност и аз като Никой възнамерявам да се изнеса от темата и да оставя дамата Красавица, сама да се прави на красива пред огледалото.

Блестя в темата?? Благодаря, наистина се старая да пиша само по въпроси, по които съм сведуща.
Как пиша аз няма никакво значение, темата не е за мен. Laughing


Доколкото виждам не ви е мястото в темата. Но след като желаете да сте единствената сведуща по въпроса - моля. А тази тема е прочетена почти 2000 пъти. Така че, моля! Пишете колкото искате тук, за да бъдете четена.SmileА колко сте сведуща.... всички видяха!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 16:53:41 » Отговори с цитат върни се горе

Аз казах ли ти, красавица, че тези дами са направили мечешка услуга на този поет? Ама ти не ме чуваш!
Искам да стане ясно нещо много важно: основният принцип в Хулите, който, мисля, негласно се е наложил, е следния - ТУК ВСЕКИ Е РАВЕН СРЕД РАВНИТЕ. Това не идваше ли още от римляните? Кой ще остане в историята и в литературата, е, мисля че го каза Сребърна вълчица по друг повод, божа работа!
Ето защо тази петиция тук, в Хулите, не мина.
Тук единствено ние оценяваме не авторите, а ПРОИЗВЕДЕНИЯТА. От тук идва разминаването.
Красавица ви казва, че не харесва това стихотворение на поета, а харесва друго!
Вие я карате да се произнесе за поета и да признае, че е велик.
Но това просто не е в стила на Хулите, объркали сте мястото.
В Хулите много често се появяват значими, силни, да не кажа дори "велики" текстове, които са явление, събитие. И най-хубавото е, че не се знае от коя трънка ще излезе заека! Тук всичко е в процес, не можеш да кажеш, че този автор е велик, този не, защото утре, от там, откъдето не си очаквал, се появява силен текст, който ти спира дъха.
Аз също съм откривал такива текстове за себе си, и това си е празник, но казвам: ТОВА СТИХОТВОРЕНИЕ е класика за мене, дотам...
Не знам дали го казах ясно, имам друга работа и бързам.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 17:12:28 » Отговори с цитат върни се горе

tomatroev написа:
Аз казах ли ти, красавица, че тези дами са направили мечешка услуга на този поет? Ама ти не ме чуваш!
Искам да стане ясно нещо много важно: основният принцип в Хулите, който, мисля, негласно се е наложил, е следния - ТУК ВСЕКИ Е РАВЕН СРЕД РАВНИТЕ. Това не идваше ли още от римляните? Кой ще остане в историята и в литературата, е, мисля че го каза Сребърна вълчица по друг повод, божа работа!
Ето защо тази петиция тук, в Хулите, не мина.
Тук единствено ние оценяваме не авторите, а ПРОИЗВЕДЕНИЯТА. От тук идва разминаването.
Красавица ви казва, че не харесва това стихотворение на поета, а харесва друго!
Вие я карате да се произнесе за поета и да признае, че е велик.
Но това просто не е в стила на Хулите, объркали сте мястото.
В Хулите много често се появяват значими, силни, да не кажа дори "велики" текстове, които са явление, събитие. И най-хубавото е, че не се знае от коя трънка ще излезе заека! Тук всичко е в процес, не можеш да кажеш, че този автор е велик, този не, защото утре, от там, откъдето не си очаквал, се появява силен текст, който ти спира дъха.
Аз също съм откривал такива текстове за себе си, и това си е празник, но казвам: ТОВА СТИХОТВОРЕНИЕ е класика за мене, дотам...
Не знам дали го казах ясно, имам друга работа и бързам.


Никой никого не кара нищо. Всеки си има мнение. Красавицата сподели своето многократно.
Освен това Петицията не е тук, за да мине. Не сте разбрали въобще за какво иде реч.
Тъй като всички сме равни, нека и останалите читатели и автори в сайта да имат равния шанс като вас да се запознаят с нея, а не с мнението на красавица, която както стана ясно няма нищо общо нито с петицията, нито с идеята.
Дали е мечешка услуга нека всеки има шанса да прецени сам. Така мисля аз, като равни сред равни.

На дъщеря ми

Детето ми във вестника наднича
и в бялата домашна тишина
със своя първолашки говор срича
онази страшна думичка "Война".
Война... А после следват неотлъчно
въпросите. В очите плъзва страх.
Но как да обясня какво е в същност
войната? Как да сторя този грях?
И казвам аз: "Война е... грешна дума",
а тя ме изпреварва с весел глас:
"Не бой се, татко! Ето: имам гума.
От вестника ще я изтрия аз!"
Дете, светът е като суха клада,
а ти - щурче - във нея спиш,
но живо въгленче до тебе пада,
гори... Щурчето ми, ще изгориш!
Как да опазя крехкото ти детство?
О, нека този свят се съгласи
и с гумата на детското вълшебство
от бащина вина да ме спаси! / И. Балабанов/
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 19:13:17 » Re: Никой не може да надскочи собственото си ниво... Отговори с цитат върни се горе

nellnokia написа:

Доколкото виждам не ви е мястото в темата. Но след като желаете да сте единствената сведуща по въпроса - моля. А тази тема е прочетена почти 2000 пъти. Така че, моля! Пишете колкото искате тук, за да бъдете четена.SmileА колко сте сведуща.... всички видяха!

2000 прочитания... още не сме стигнали средата, имам капацитет за поне 5000. Smile
Въпросът не е един, а са няколко. Поне аз изложих мнения по няколко. Но не разбрах с кое от тях не сте съгласна.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 19:30:09 » Отговори с цитат върни се горе

tomatroev написа:
Аз казах ли ти, красавица, че тези дами са направили мечешка услуга на този поет? Ама ти не ме чуваш!
Искам да стане ясно нещо много важно: основният принцип в Хулите, който, мисля, негласно се е наложил, е следния - ТУК ВСЕКИ Е РАВЕН СРЕД РАВНИТЕ. Това не идваше ли още от римляните? Кой ще остане в историята и в литературата, е, мисля че го каза Сребърна вълчица по друг повод, божа работа!
Ето защо тази петиция тук, в Хулите, не мина.
Тук единствено ние оценяваме не авторите, а ПРОИЗВЕДЕНИЯТА. От тук идва разминаването.
Красавица ви казва, че не харесва това стихотворение на поета, а харесва друго!
Вие я карате да се произнесе за поета и да признае, че е велик.
Но това просто не е в стила на Хулите, объркали сте мястото.

Laughing Laughing Laughing
Тома, подсети ме за един анекдотичен случай.
Казват, че по комунистическо, когато църковните празници били забранени, на връх Рождество Христово Исак Паси имал лекция.
Влязъл в аудиторията, както винаги претъпкана със студенти, и започнал така:
- Най-напред искам да ви поздравя с рождения ден на моя сънародник и ваш бог Исус Христос!

Ние четем г-н Ивайло Балабанов като съсайтник, а хората го имат за бог. Явно си имаме работа с поклонници, а не с читатели, оттам идва разминаването. Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 20:13:17 » Отговори с цитат върни се горе

Прочетох всички мнения по темата накуп, с което си заслужих тиквения медал. Какво да кажа за финала на "Принос към европейската история" - стихотворение, сочено едва ли не като програмно за Ивайло Балабанов? Ще използвам стар виц: има рима, ама не е вярно. Настръхвам от този текст, страхотен е, но се разминава с истината - все пак ние не сме македонци, нали, че да си измисляме историята. Ивайло Балабанов е талантлив съвременен поет и след името му мога да изредя още неколцина, равни на него. Кой ще влезе в учебниците, нека да решат специалистите - това не е лъжица за всяка уста.
А според мен в спора се държат адекватно Красавица, ГаленаГВ, Тома и Никой.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 21:03:31 » :) Мислех да не пиша повече тук... Отговори с цитат върни се горе

Може и да съм пристрастна в мнението си и в спора. Истината е,че всеки си има мнение.
Групата във фейсбук не е съставена от тийнейджъри -фейсбукаджии, а от хора, образовани, които знаят за какво иде реч. Сред тях има и експерти, които работят за МОМН, има журналисти, учители по БЕЛ, поети и писатели.
Идеята е съвременната поезия да навлезе в учебното съдържание по БЕЛ. Това може да стане чрез стиховете на Ивайло Балабанов, Добромир Тонев или чрез поезията на други наши талантливи поети.
Аз съм учудена че някой може да разсъждава като Красавица. Никой на никого не заповядва, нарежда и т.н. Ако някой прави нещо по тази кауза - нашите деца да имат съвременни учебници с най-доброто съвременно поетическо наследство, то това в момента е само на добра воля.
Всеки опит да се вменяват други идеи от хора, които не са си направили труда да се запознаят с нещата по същество са си чисто и просто демагогия. Явно способите са добре овладени, както и вицовете.
В този ред на мисли, чухме ужасно много мнения "против и анти" и се написаха прекалено много измислици-премислици
Никой никого не издига в култ, никой никой никому не прави мечешка услуга. Авторът сам се е съгласил да участва в тази смислена кауза - съдържанието на учебниците по БЕЛ да бъде осъвременено. Ивайло Балабанов е обичан и уважаван поет. Но той в никакъв случай не е идол И никой освен Дамата на име Красавица не използва такава терминология.
Темата беше пусната тук с информационен характер.
Оказа се,че някои хора веднага поискаха главната роля. А става дума единствено и само за това, че можете да подкрепите с "Да" или да кажете: "Не, няма да гласувам".
Истината е,че групата расте, а подписите под петицията се множат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
tomatroev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 27, 2009
Мнения: 168
Място: Бургас

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 21:35:24 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря, Аноним, но ще се включа пак, защото явно останах неразбран от nellnokia. Като казвам "равни", Нел, имах предвид не тебе, а поета Ивайло Балабанов. Но не само той, който и да е поет, не може да дойде в Хулите и да публикува свои неща, освен като РАВЕН с другите поети. В други сайтове някой поет може да бъде единствен, най-голям. Тук не е така. Тук е лит. сайт за съвременна българска литература. Народът ни има една хубава приказка: "На краставичар краставици ще продава!"
Всички ние сме си взели по една сергия на пазара и продаваме. Който иска, моля, нека да заповяда - взема си сергия, тоест, ник, сяда до нас и си продава! Наравно с нас.
Всеки път пускате по едно стихотворение на г-н Балабанов. Кого искате да убедите - другите поети, че стиховете му са хубави? Хубави са, разбира се, и Ивайло Балабанов съвсем няма нужда от това, както каза красавица, поезията му е достатъчно известна.
Но тук, в хулите, аз мога до всяко негово стихотворение, което вие пускате, да поставя още пет на хулитери, също толкова значими и силни! И то пуснати тия дни.
Ивайло Балабанов е силен поет, но аз мога да изброя имената на още десет силни поети / направо ми са на езика, защото също много ги уважавам като творци! /, които са хулитери и които чинно си публикуват тук, за да можем да ги коментираме, да си изкажем мнението.
А стиховете на г-н Балабанов ни се пускат свише тук, което той, сигурен съм съвсем не желае и може би и понятие си няма, че някой от негово име е дошъл да продава на краставичари краставици...
Затова казвам, че му правите мечешка услуга.
Другото ми съображение е,/ той ще го разбере! /, е, че, ако сме истински поети, първо трябва да поведем народа и да си оправим държавата, а чак после да мислим за учебниците... но ти това няма да го разбереш.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 21:49:56 » Отговори с цитат върни се горе

Хора, не превъртайте! Часовете по литература трябва да учат учениците не само на патриотизъм, но и... на литература. Така че оставете специалистите да преценяват - ако се съмнявате в тяхната компетентност, направете си петиция и ги сменете. Нямам нищо против Ивайло Балабанов да влезе в учебниците, но съм против от съвременните автори да влезе само той. Ако искате промяна на учебната програма, направете го грамотно и принципно.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 21:55:35 » Отговори с цитат върни се горе

Тома, аз помолих специално да пуснат патриотичната поезия, за която г-н Балабанов е получил награда. Предполагах, че някой има хартиено издание, а и хората почтено са поискали съгласието му да ги разпространяват в нета.
Който и да пуска стиховете, това не е забрана за нас да ги коментираме, още повече, че ни агитират да подпишем петицията.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 22:06:58 » Ако искаме нещо да се промени, трябва да започнем от образов Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
Хора, не превъртайте! Часовете по литература трябва да учат учениците не само на патриотизъм, но и... на литература. Така че оставете специалистите да преценяват - ако се съмнявате в тяхната компетентност, направете си петиция и ги сменете. Нямам нищо против Ивайло Балабанов да влезе в учебниците, но съм против от съвременните автори да влезе само той. Ако искате промяна на учебната програма, направете го грамотно и принципно.


Естествено, идеята на групата е не само Балабанов да влезе в обновеното учебно съдържание. Просто трябва да се тръгне от някъде. Затова започнахме с Балабанов. На фестивала "Славянска прегръдка" във Варна, беше представена книгата му "Българска молитва". Хората в залата знаеха наизуст стиховете му... Колко съвременни автори могат да се похвалят с това?
Истината е че съвременната българска литература остава встрани и непозната за децата ни.
А няма как да се променят нещата в държавата Тома, ако не се погрижим първо за децата си. Жалко е, че тук ти не можеш да ме разбереш. Всеки народ заслужава управниците си. Ако искаме нещо да се промени, трябва да започнем от образованието.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
anonimapokrifoff
Модератор
Модератор


Записан(а): Nov 30, 2007
Мнения: 1068

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 22:34:59 » Отговори с цитат върни се горе

Хората знаят наизуст и стихотворения на Дамян Дамянов, Недялко Йорданов, Евтим Евтимов, Миряна Башева, Маргарита Петкова - това, разбира се, съвсем не означава, че те са равни по значимост. Но този факт прави ли Борис Христов по-малко велик?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
krasavitsa
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 08, 2007
Мнения: 888

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 22:49:57 » Отговори с цитат върни се горе

nellnokia, в литературен сайт се обсъждат произведения и на живи, и на мъртви поети и писатели. Обсъждат се и въпроси, свързани с литературата. Всяка дама, била тя красавица или грозница, има право да си излага мнението, колкото и да не ти харесва. Обясни ми как да приема, че групата ви във Фейсбук била съставена от много ерудирани хора, след като близо 800 души действате по напълно неприемлив начин? И издигате като свое патриотично знаме едно напълно неприемливо стихотоворение?

Ако Тома беше пуснал това стихотворение тук, щях да му напиша следния коментар:

ПРИНОС КЪМ ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ

Европа, млада и непохитена,
четеше своя рицарски роман,
когато, във зора незазорена,
загина рицарят Иван-Шишман.

(Към този куплет имам 2 възражения, Тома:
В средата на второто си хилядолетие от рождество Христово Европа никак не може да бъде наречена млада, а още по-малко – непохитена. По онова време писаната й история е била на повече от 2000 години.

Защо Иван Шишман е наречен загинал рицар? Дори и ако думата е използвана в преносен смисъл – отново не върви.
1. той нито е участвал, нито е спечелил битка, и 2. известно е, че 3 пъти е молил султана да му стане васал и всеки път се е отмятал от поетите задължения, което никак не можем да наречем рицарско поведение - докато накрая на султана му омръзнало да го лъже и предава и всъщност го е екзекутирал. Думата "загина" придава героичност на смъртта му, но случаят не е такъв.)

Европа плачеше за Жулиета, (краят на 16 век)
Европа се прехласваше по Бах... (средата на 18 век)
А, с вълчи вой, в тракийските полета,
вървяха глутниците на Аллах. (средата на 14 век)

(Горният куплет е пълен с анахронизми.)

Когато обкръжена от слугини,
тя тънеше в охолство и разкош,
във Солун, на пазара за робини,
гяурките вървяха пет - за грош.

(В охолство и разкош са тънали само владетелите, народите са живели като нашия, а някои и по-бедно.)

Когато тя строеше катедрали,
и замъци... Във стария Балкан
скърбяха тънки липови кавали
и плачеха за Алтанлъ Стоян.

(Едни строили по едно време, други по друго – това прилича на някакъв упрек, що ли?)

Въздигаха се кървави калета,
градени със отрязани глави.
И, всъщност, си остана непревзета (?????)
страната на хайдушките орли.

А беше колкото калпак голяма,
широка колкото следа от лъв,
но се превърна в страшна вълча яма, (?????? вълча яма = капан)
покрита с кости и залята с кръв.

Със кремъклийка пушка, с проста сопа,
със камък и стрели от бучиниш,
дедите ни завардиха Европа
и турците не стигнаха Париж! ???????????????!!!!!!!!!!!!

(Всъщност внушението от цялото стихотворение е нещо като: мамка ви, европейци, вие сте си живели живота, а ние тук сме ви пазили с кръвта си! И никаква благодарност, така да се каже.)
Стегни се, Тома!
Laughing Laughing Laughing

Съгласна съм с теб, а не с Тома за това откъде трябва да се започне. Но извинявайте, трябва да започнете най-напред със собственото си образование.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: krasavitsa на 30 Авг 2011 23:25:37 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
nellnokia
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Mar 03, 2010
Мнения: 125

МнениеВъведено на: 30 Авг 2011 23:03:30 » Отговори с цитат върни се горе

anonimapokrifoff написа:
Хората знаят наизуст и стихотворения на Дамян Дамянов, Недялко Йорданов, Евтим Евтимов, Миряна Башева, Маргарита Петкова - това, разбира се, съвсем не означава, че те са равни по значимост. Но този факт прави ли Борис Христов по-малко велик?


Да, така е. Има много известни четени и обичани поети. Все от някъде трябва да се започне обаче. В момента съдите една идея, защото е започнала от някъде.
Обожавам Маргарита Петкова, чета с удоволствие Недялко Йорданов, плакала съм на стиховете на Дамян Дамянов/ неговата патриотично гражданска поезия е уникална/, Добромир Тонев, Константин Павлов.. Не мисля че Борис Христов е неизвестен между другото. Всеки един от тези автори е достоен да бъде изучаван в една или друга степен. И все пак, за да има съвременна поезия в учебниците по БЕЛ, трябва да се тръгне от някъде, да се проправи пътя... Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаТази тема е заключена: не може да се отговаря или редактира.
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com