Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 790
ХуЛитери: 2
Всичко: 792

Онлайн сега:
:: pinkmousy
:: LATINKA-ZLATNA

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - На тази дата преди 125 години
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
daik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 07, 2003
Мнения: 268
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Авг 2005 19:58:44 » На тази дата преди 125 години Отговори с цитат върни се горе

На тази дата преди 125 години е роден Александър Грин. За поколението към което принадлежа, той е едно романтично откритие. Фантастичните светове, които създава, украсяват и до сега сивото ни ежедневие.
Много момичета ( моите връстнички винаги ще бъдат момичета) все още като Асол сънуват "Кораба с алени платна". Той ще ги отведе далече от грубия ни свят . Момчетата които правят "жабки" на кея, кой знае защо не се прибират и след залеза.Навярно искат да зърнат " Бягащата по вълните"...Световете на Грин са изпълнени с доброта която никоя фантастика не е постигала. Те са реални и измислени. В тях всички са красиви и силни. В тях доброто побеждава...не с наивността на приказката. Четейки ти търсиш на картата Дърбан и вярваш че някъде има едо ранчо “ Каменият стълб”…Само този който се е интересувал от живота на писателя може да оцени истински написаното Защото най-красивите си "картини" ,той рисува в годините на революцията и гражданската война. В един суров и грозен свят той създава своите Утопии. Преследван като есер ,вечно скиташ се, той до края на дните си не разбира че е Писател. За себе си говори като за скитник (като всички в Русия по това време).” Аз бях матрос, докер, актьор, преписвах роли за театъра, златотърсач, леяр в домените пещи, на торфените находища бях, рибар, дървосекач, бедняк, писар, ловец, революционер, заточеник, матрос на баржа, войник, копач..”
Така описва живота си. Но зад тези думи се крие жестокостта на лишенията, на недояждането и недоспиването…И същият този както казват руснаците “нищии” фантазира. Разказва на случайните си събеседници за измислени светове. За красивите залези край Ориноко или прашните
прерии и за пристанища, за толкова много пристанища и за едно –там където е неговият дом. Този дом който всеки избира със сърцето си.
Този дом в който всичко е открито честно чисто и красиво.И…ето въпроса над въпросите на който този “ фантазьор” дава отговор.
Започва едно ново и предизвикателно време. Време на промени. На “железните хора”. На “великите строежи”. На “Светлото бъдеще”.
Ще успеят ли е? И той ,също както друг свой съвременник – Булгаков отговаря с произведенията си. Само духовно богатия успява. Той е построил своите светове.Те са вечни.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
LadyDy
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jun 09, 2004
Мнения: 53

МнениеВъведено на: 24 Авг 2005 15:04:33 » Поздравления! Отговори с цитат върни се горе

Страхотно е!
Това си е направо есе! Съжелявам, че го виждам чак сега. А и за мой срам, никога не съм знаела, кога е роден един от любимите ми писатели...
Не зная, на колко години са твоите връснички (момичетата...), но и аз съм от поколение, израснало с образа на Асол, на Бягащата по вълните, потапяло се в Блестящият свят... Мъчно ми е, че сегашните деца са далече от тази романтика. Дори на сина си не мога да ги чета, защото ги няма на български (не знам дали изобщо са издавани на български. Преди време ми попадна един блестящ превод на "Блестящият свят" (неволна тафталогия) от Атанас Далчев, а другите разкази и повести и да са били издавани някога, сега едва ли...)

Би било добре да го публикуваш това за Александър Грин, за да го прочетат повече хора...
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка ICQ номер
dara33
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 23, 2004
Мнения: 363
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Авг 2005 22:09:53 » И Отговори с цитат върни се горе

аз съм от онези момичета, които са израстнали с Грин и все още обичам Асол и кораба с алените платна...
Ах, понякога го сънувам този кораб.
Благодаря ти, Дайк че ни припомни. Very Happy


На 24 август 1899 г е роден и Хорхе Луис Борхес, публицист, прозаик и поет, един велик творец на 20 век Very Happy
Щe си позволя да споделя един негов и обичан от мене стих:


РОЗАТА

Хорхе Луис Борхес

Превод от испански: Рада Панчовска

На Худит Мачадо

Розата,
неувяхващата роза, дето не разбулвам,
тази, дето е ухание и тежест само,
тази, в черната градина сред дълбока нощ,
тази, от коя да е градина или привечер,
розата, която се възражда от ефирната
пепел чрез изкуството на алхимика,
розата на персите и Ариосто,
тази, дето винаги единствена е,
тази, дето винаги е розата на розите,
младият платонов цвят,
огнената и незряща роза, дето не разбулвам,
розата непостижима.

_________________
Dara33
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
daik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 07, 2003
Мнения: 268
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Авг 2005 23:57:14 » Отговори с цитат върни се горе

Благодаря ти дара за Борхес Smile
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Marta
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2004
Мнения: 1587
Място: България

МнениеВъведено на: 25 Авг 2005 08:23:18 » Re: Поздравления! Отговори с цитат върни се горе

LadyDy написа:
Страхотно е!
Това си е направо есе! Съжелявам, че го виждам чак сега. А и за мой срам, никога не съм знаела, кога е роден един от любимите ми писатели...
Не зная, на колко години са твоите връснички (момичетата...), но и аз съм от поколение, израснало с образа на Асол, на Бягащата по вълните, потапяло се в Блестящият свят... Мъчно ми е, че сегашните деца са далече от тази романтика. Дори на сина си не мога да ги чета, защото ги няма на български (не знам дали изобщо са издавани на български. Преди време ми попадна един блестящ превод на "Блестящият свят" (неволна тафталогия) от Атанас Далчев, а другите разкази и повести и да са били издавани някога, сега едва ли...)

Би било добре да го публикуваш това за Александър Грин, за да го прочетат повече хора...


Има ги на български, издавани са, аз имам три издания. НА "Блестящия свят", доста старо и сборник с най-доброто на А. Грин, отпреди 15-години, съжалявам, че не са тук да ти кажа годината и издателството. Другия сборник, който също е "Избрано" е от библиотека "Руска и съветска класика", издаден от "Народна култура" София 1981 година и съдържа "Корабът с алените платна"- превод на Илиана Владова - Георгиева, "Бягаща по вълните" и разкази - превод на Елка Хаджиева.

Дайк, удоволствие беше за мен да прочета чудесния материал.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
daik
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Dec 07, 2003
Мнения: 268
Място: София

МнениеВъведено на: 25 Авг 2005 09:06:11 » Отговори с цитат върни се горе

Има и едно издание на "Ранчото Камения стълб"
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Marta
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2004
Мнения: 1587
Място: България

МнениеВъведено на: 25 Авг 2005 18:05:50 » Отговори с цитат върни се горе

да, има, мисля, че е преди 70-та година издадена, пак от издателство НК, в поредицата - библиотека "Научна фантастика"


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: Marta на 26 Авг 2005 13:53:57 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
sradev
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 16, 2004
Мнения: 348
Място: влака (може и самолет)

МнениеВъведено на: 26 Авг 2005 12:44:31 » da, beda Отговори с цитат върни се горе

naskoro vyzpitavah njakakvi poljaci, 4e izu4avat gluposti v u4ili6te, a tvor4estvoto na Aleksander Gryniewski dori ne e prevezhdano na polski kato horata... To i Korzeniowski ne poznavat, no vazhnoto e, 4e "Janko Muzykant" zdravo se dyrzhi w u4ebnicite

_________________
Славян
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com