Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: StudioSD
Днес: 1
Вчера: 0
Общо: 14144

Онлайн са:
Анонимни: 463
ХуЛитери: 4
Всичко: 467

Онлайн сега:
:: Marisiema
:: pinkmousy
:: LeoBedrosian
:: rhymefan

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi
ХуЛите :: Виж тема - Какво чета в момента...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 23 Май 2015 14:32:53 » Не ми е минавало през акъла, момчета... Отговори с цитат върни се горе

Ranvir написа:
Малии, пак прочетох чутовна глупост. Превъзходният стих на Яворов е сравнен със земята от един симпатяга, който смята, че соцреализмът е поезия и Орлин Орлинов - поет.
Чудесно е, че не са избрали някоя баналност от Яворов, а нещо истинско, което нашата поезия, с извинение, след 1944, така и не създаде, понеже Джагаровци, Левчевци, Караславовци и Орлинорлновци я унищожиха.


Idea Ранвир, много добре го каза, аз само ще замълча...как е възможно?!?! в този сайт за литература, да има хора....да пишат хора, които не усещат гениалното прозрение на Поета, взимам си отпуска...
Не ми се влиза в спор с промити мозъци ОТРИЧАЩИ ЯВОРОВ, а ПЛАЧЕЩИ по т.наречения СОЦРЕАЛИЗЪМ хах

Док Twisted Evil

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Май 2015 15:16:02 » Отговори с цитат върни се горе

Ранвир (а и Док), никой не отрича Яворов.
Отричаме тези, които са избрали това му стихотворение.
Яворов има гениални стихотворения. Такива са му тези, които по време на нашите ученически години се изучаваха в училище - имам предвид "Градушка", "На нивата", "Калиопа" и други любовни, хайдушките му копнения и пр.
Но това стихотворение е от упадъчния му, символистичен период.

Прочее, вместо да сипете лични обиди, много по-убедителни ще сте, ако тук, във форума, направите на стихотворението един примерен отличен анализ - какъвто се е искало от зрелостниците.

Та да се убедим - и аз, и Буквист, и Карабалък, а ако има и други, които мислят като нас, колко не сме прави.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Ranvir
Гост





МнениеВъведено на: 23 Май 2015 18:11:07 » Отговори с цитат върни се горе

Не знам защо наричаш тоя период от поезията на Яворов упадъчен. Символизмът никога не е бил упадъчен. Българските символисти са създали прекрасни произведения, и нашият символизъм е сред европейските върхове.Ами нека тия наши невежи и неуки ученици да си поразмърдат мозъка и да пишат за това стихотворение. Което и друго на Яворов да беше, все ще е непосилно за тях, там е лошото.
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 23 Май 2015 20:31:49 » Отговори с цитат върни се горе

Ranvir написа:
Не знам защо наричаш тоя период от поезията на Яворов упадъчен. Символизмът никога не е бил упадъчен. Българските символисти са създали прекрасни произведения, и нашият символизъм е сред европейските върхове.Ами нека тия наши невежи и неуки ученици да си поразмърдат мозъка и да пишат за това стихотворение. Което и друго на Яворов да беше, все ще е непосилно за тях, там е лошото.


Наричам го упадъчен, защото символизмът наистина е упадъчно течение в поезията.

Кои са великите поети на България - Ботев, Вазов, Смирненски, Вапцаров, Яворов, Гео Милев, Дебелянов ...?
Да, някои от тях са писали и символистични стихове (Гео Милев, Яворов), но велики са с реалистичните си стихове.

Чист велик поет-символист България няма, а мисля че и в света няма.
Разбира се и в това направление са се насочвали големи таланти - но символизмът, като погрешно направление, е загробвало таланта им.

Показателно е и това, че поетите-символисти най-често са се самоубивали, за стиховете им никой не ги е убивал. Докато поетите реалисти са били убивани. Убити са били и Ботев, и Гео Милев (разбира се не са го убили за символистичните му стихове, а за поемата "Септември", образец на критически и на социалистически реализъм), убит е бил и Вапцаров.

Защо обаче толкова много съвременни поети се насочват към символизма, подражават на символистите?
Защото е по-лесно. На истинските поети-реалисти, на великите поети - те не могат да подражават. Липсват им и знания, и талант, и характер.

И не е вярно, че което и стихотворение на Яворов да бяха избрали, то все би било непосилно за зрелостниците. На матури Яворов се е падал много пъти, и е бил разбираем, обичан и желан автор.

Учениците са ни невежи и неуки, казваш. Тогава защо се отклоняваш от предложението ми ТИ да му направиш положителен литературен анализ? Предполагам че щом толкова го харесваш, това за тебе няма да е трудно.
Защото аз мога да му направя, но моят анализ ще е пародиен.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Ranvir
Гост





МнениеВъведено на: 24 Май 2015 07:50:16 » Отговори с цитат върни се горе

Упадъчен беше символизмът за пролетарската естетика, която въведе социалистическия реализъм, класово-партийния подход, в която се пишеха такива гИниални творения като Балада за комуниста, в която авторът В. Андреев, също самоубил се, трогателно си признаваше, че комунистът не е човек / не човек, а желязо Very Happy /, и като онова Партийо, аз знам, че Ти си права,когато съгрешиш дори Very Happy
Ангар, след 9 септември нямаше поезия, както нямаше и държава. Поезията на символисти като Лилиев и Ясенов е гордост за България,символизмът е едно прекрасно художествено течение, а социалистическият реализъм - гавра с нормалността.
Не може да се противопоставят реализъм и символизъм, защото са еднакво значими и важни.
angar
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Apr 13, 2004
Мнения: 1211
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Май 2015 15:33:30 » Отговори с цитат върни се горе

Ranvir написа:
Упадъчен беше символизмът за пролетарската естетика, в която се пишеха такива гИниални творения като Балада за комуниста, в която авторът В. Андреев, също самоубил се, трогателно си признаваше, че комунистът не е човек / не човек, а желязо Very Happy /, и като онова Партийо, аз знам, че Ти си права,когато съгрешиш дори Very Happy
Ангар, след 9 септември нямаше поезия, както нямаше и държава. Поезията на символисти като Лилиев и Ясенов е гордост за България,символизмът е едно прекрасно художествено течение, а социалистическият реализъм - гавра с нормалността.
Не може да се противопоставят реализъм и символизъм, защото са еднакво значими и важни.


Николай Лилиев е известен не защото е символист, а защото е много нежен лирик. Кои са най-познатите стихотворения от него: "Тихият пролетен дъжд", "Тихата бащина стряха", "Светло утро":

"Тихият пролетен дъжд / звънна над моята стряха,
с тихия пролетен дъжд / колко надежди изгряха!..."

"Тихата бащина стряха!
Тамо шумяха някога тъмни лози;
своята тайна мълвяха сънни брези...."

"Светло утро, ти прокуди / всяка пара и мъгла —
пеперуди, пеперуди, / тънки сребърни крила...."

Какво символистично има тука? От символистичните му стихове аз лично нищо не помня.

Ами Христо Ясенов - макар първата му (и единствена) стихосбирка да е била символистка, той беше просто лирик, а и щеше да се развие като пролетарски поет. Член е бил на БКП. Затова и "изчезна безследно", фашистите го убиха.

"Маргарита, Маргарита, светла утринна роса,
ти си чиста, като свода на далечни небеса!"

Какво символистично има тука?
Ами в стихотворението му "Петроград", или в "Закана" - те са си като от пролетарски поет, все едно са от Смирненски, макар и по-малко талантливи.

Сега за Веселин Андреев. Това е един от най-достойните хора на България! При фашизма - поет, партизанин, боец-антифашист. При социализма - почти в опозиция, не ламтящ за никакви облаги и постове. Написва една великолепна, най-хубавата книга за Петя Дубарова - "Соната за Петя Дубарова".
И "Балада за комуниста" е великолепно, христоматийно стихотворение.
И един друг куплет, също от поет партизанин, също от поет комунист, от Георги Джагаров, ще цитирам:

"Другарят ми завинаги мълчи
на мокрия цимент с ръце прострени.
Той предпочел да падне по очи,
отколкото да падне на коленe."

Такъв куплет поетите-символисти задниците си да съдерат, не биха могли да напишат. За такива стихове като този куплет и като "Балада за комуниста" само поетичен талант не е достатъчен - нужна е и идея.

А ти ще ми разправяш, че при социализма поезия нямало. Нямало и държава. Да не би сега да има повече държава?

Освен това, мисля си: "Тих бял Дунав" се пее. Пее се и "Върви народе възродени". А има ли символистични стихове, които да са станали химни или маршове? Аз не зная такива.


_ _ _ _ _ _ _ _ _
Редактирано от: angar на 24 Май 2015 20:55:35 - общо 1 път.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
Ranvir
Гост





МнениеВъведено на: 24 Май 2015 15:59:56 » Отговори с цитат върни се горе

Ангар, много си забавен. Винаги започваш да въртиш,сучеш, и все на комунизъм и русофилия избиваш.
Балада за Петя Дубарова е забележителна книга, вярно. Посветена на най-добрата ни поетеса изобщо според мен. Но другото от В. Андреев не чини и пет пари. Цитираното от Джагаров е добро и прилича на стих, но не е. Стихът не е партийна пропаганда и не служи на партийни цели. И Вапцаров е великолепен като художественост, но е бил терорист и македонист и това го смъква от пиедестала. Изобщо поезия, която служи на чисто партийни цели, не е поезия. Яворов или Дебелянов да не би да са пропагандирали Демократическата партия примерно?
За първи път съм напълно съгласен с теб. След 9 септември не бяхме държава, защото бяхме съветска губерния, но и сега не сме. Отвратително е.
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 05 Юни 2015 13:28:31 » Чета Чудомир, все едно сега са писани... Отговори с цитат върни се горе

разказите в книгата "НЕ СЪМ ОТ ТЯХ" и "НАШЕНЦИ" -избрано.
Док Razz

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 09 Юни 2015 09:26:04 » рачешката Отговори с цитат върни се горе

Повтарям една новела. Казва се "Рачешката", от Гюнтер Грас.
Всеки път, като я отворя разбирам защо автора ѝ е нобелов лауреат.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 09 Юни 2015 19:06:59 » Дъ Тин Дръм... Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
Повтарям една новела. Казва се "Рачешката", от Гюнтер Грас.
Всеки път, като я отворя разбирам защо автора ѝ е нобелов лауреат.


Гюнтер Грас (нем. Günter Grass, 1927–2015) е германски писател, скулптор и художник, лауреат на Нобелова награда за литература за 1999 г. Роден е в Данциг (днешния полски град Гданск) в семейство с художествени професионални наклонности. Като непълнолетен 17-годишен юноша е участвал в нацистките SS-формирования, за което в началото на 21-ви век е подложен на унищожителна критика. Световна известност получава с романа си "Тенекиеният барабан".
"Разбитото стъкло носи щастие," — възкликна тя, щраквайки с пръсти, а после донесе метла и лопатка и измете всички стъклени парчета или цялото щастие. — из "Тенекиеният барабан"

П.П.
След края на Втората световна война Грас става селскостопански работник и миньор. Изучава каменоделство и скулптура, а през 1949-1953 г. следва в художествените академии в Дюселдорф и Западен Берлин. Предприема пътувания из Италия, Франция и Испания, а през 1956 г. се установява в Париж.

Гюнтер Грас пътува и в страни на Източна Европа - Полша, Чехословакия и Унгария, а също в САЩ и Израел. Поетът развива активна политическа дейност, като ревностно подкрепя Германската социалистическа партия и Източната политика на Вили Бранд, а през 1968 г. се обявява в защита на смазаната от войските на Варшавския договор Пражка пролет. Към обединяването на Германия Гюнтер Грас се отнася критично, считайки, че осъществяването му е било прибързано.
През 2006 Гюнтер Грас оповестява, че взел участие в бойни действия през последните дни от Втората световна война. В същата 2006 година става известно, че Гюнтер Грас е бил член на престъпната организация Вафен-СС.[2] През април 2012 той е обявен за персона нон-грата в Израел.


Rolling Eyes Rolling Eyes Razz Laughing

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 11 Юни 2015 09:36:26 » Re: Дъ Тин Дръм... Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
... В същата 2006 година става известно, че Гюнтер Грас е бил член на престъпната организация Вафен-СС.[2] ...
Rolling Eyes Rolling Eyes Razz Laughing


Престъпна организация Waffen-SS, за кого? Правото е на страната на победителите, Док. Ако Хитлер бе успял да се наложи във войната, тогава Waffen-SS щеше да е категоризирана като най-патриотичната и родолюбива структура, а Червената армия, англичани и американци щяха да са най-омразните и престъпни, уродливи типове и убийци!

А Гюнтер (позволявам си да го наричам по малко име, защото го чувствам близък) е сред малцината майстори на синтезираното изящно слово в телеграфен стил.

Поздрави, приятелю!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 12 Юни 2015 20:21:46 » Re: Дъ Тин Дръм... Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
doktora написа:
... В същата 2006 година става известно, че Гюнтер Грас е бил член на престъпната организация Вафен-СС.[2] ...
Rolling Eyes Rolling Eyes Razz Laughing


Престъпна организация Waffen-SS, за кого? Правото е на страната на победителите, Док. Ако Хитлер бе успял да се наложи във войната, тогава Waffen-SS щеше да е категоризирана като най-патриотичната и родолюбива структура, а Червената армия, англичани и американци щяха да са най-омразните и престъпни, уродливи типове и убийци!

А Гюнтер (позволявам си да го наричам по малко име, защото го чувствам близък) е сред малцината майстори на синтезираното изящно слово в телеграфен стил.

Поздрави, приятелю!


Напълно си прав,приятелю, така си е, Историята я пишат победителите! Но ако...дали щеше да пропише, ако е победител, ре/и/торично, разбира се. Иначе, аз също харесвам телеграфният му стил и чувството за хумор. За "Нобели" не ми се говори защото там аршинът е разтеглив, меко казано. ))))
Уютна вечер под асмата с изстудена шльокавица!
Наздраве, Лъве!

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 01 Сеп 2015 12:27:02 » Калин Терзийски Отговори с цитат върни се горе

Тоя човек ме комплексира:

http://www.edna.bg/kolonkata-na/sybitieto-na-2015-a-godina-za-men-4639542
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
doktora
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jul 08, 2008
Мнения: 2173
Място: в Библиотеката

МнениеВъведено на: 03 Сеп 2015 06:49:01 » Re: Калин Терзийски Отговори с цитат върни се горе

LeoBedrosian написа:
Тоя човек ме комплексира:

http://www.edna.bg/kolonkata-na/sybitieto-na-2015-a-godina-za-men-4639542


Мен не, Лео, просто не го чета...нещо не го вярвам... прекалено много думи за сравнително обикновените неща от живота. Rolling Eyes

_________________
Smile...аз идвам, а ти?
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 03 Сеп 2015 09:05:01 » Re: Калин Терзийски Отговори с цитат върни се горе

doktora написа:
LeoBedrosian написа:
Тоя човек ме комплексира:

http://www.edna.bg/kolonkata-na/sybitieto-na-2015-a-godina-za-men-4639542


Мен не, Лео, просто не го чета...нещо не го вярвам... прекалено много думи за сравнително обикновените неща от живота. Rolling Eyes


Smile Very Happy Laughing Спомням си от филма на Форман как австрийския император каза на Моцарт, че е използвал прекалено много ноти(мисля, че беше във "Вълшебната флейта"), Доки, та за това се разсмях, приятелю!
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com