Привет, Anonymous » Регистрация » Вход

Сдружение ХуЛите

Посещения

Привет, Anonymous
ВХОД
Регистрация

ХуЛитери:
Нов: Perunika
Днес: 0
Вчера: 0
Общо: 14143

Онлайн са:
Анонимни: 561
ХуЛитери: 1
Всичко: 562

Онлайн сега:
:: LeoBedrosian

Електронни книги

Вземи онлайн електронна книга!

Календар

«« Април 2024 »»

П В С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         

[ добави събитие ]

Екипи на ХуЛите

Публикуващи администратори:
изпрати бележка на aurora aurora
изпрати бележка на alfa_c alfa_c
изпрати бележка на viatarna viatarna
изпрати бележка на Valka Valka
изпрати бележка на anonimapokrifoff anonimapokrifoff

Издателство ХуЛите:
изпрати бележка на hixxtam hixxtam
изпрати бележка на BlackCat BlackCat
изпрати бележка на nikikomedvenska nikikomedvenska
изпрати бележка на kamik kamik
изпрати бележка на Raya_Hristova Raya_Hristova

Координатор екипи и техническа поддръжка:
изпрати бележка на Administrator Administrator


С благодарност към нашите бивши колеги:
mmm
Angela
railleuse
Amphibia
fikov
nikoi

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 253

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/sessions.php on line 254

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 480

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 482

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/hulite/www/www/header.php:2) in /home/hulite/www/www/modules/Forums/includes/page_header.php on line 483
ХуЛите :: Виж тема - За авторските права и имат ли те почва у нас...
.: Търсене :: Списък на потребителите :: Групи :: Профил :: Влез и виж бележките си :: Вход :.

 
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Автор Съобщение
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 13:24:14 » За авторските права и имат ли те почва у нас... Отговори с цитат върни се горе

ЖЪЛТ КАРТОН ЗА ПЪРВОЛЕТА МАДЖАРСКА, ОСНОВАТЕЛ И ГЛАВЕН РЕДАКТОР НА СПИСАНИЕ "КУЛТУРНА ПАЛИТРА" В ГРАД ПЕРНИК

Първолета Маджарска, здравейте!
Извинете, че Ви безпокоя.
Имам питане.

Какво прави на страница 292-а в сп. "Културна палитра" - брой 1-2 от 2012-а година, на което Вие сте основател и главен редактор, моето стихотворение "Молитва", публикувано под името на Тони Свещарова?

Ето, това е линк към книгата ми "Соленият връх на Бога", издадена в далечната 2001-а година, в която въпросното стихотворение е финално:

МОЛИТВА

И понеже със Бог се разбрахме да бъде добър,
и когато умра, да ме пуща от време на време,
си поисках да бъда въздишка на пролетен кърт,
да съм котка, която помръдва с мустаци и дреме.

Да нагледам имот, да си видя и челяд и род.
Ако имам късмет, и кесийка с тютюнец да купя.
Ако, Боже, решиш младенци да даряваш с живот,
да не бъде за толкова кратко и толкова глупаво.

И помолих се Бог да ме връща на белия свят,
за да видя какво са направили с моето лозе.
И дали синовете ми бащиния сиротна делят
с крамоли и ножове, и се псуват с размътени мозъци.

Да съм бързият дъжд по лицето на мойта жена
или пъстрото цвете, което полива на пруста.
И съседа, с когото живяхме стена до стена,
ако, Господи, можеш, понякога с мене го пускай!

И понеже със Бог се разбрахме да бъде добър,
щом ми дойде денят - да ми вземе очите обърнати,
ще си тръгна с надежда, защото отвъд няма смърт!
А добрият човек и на белия свят е безсмъртен.

http://stankov.interbild.net/vruh.php

Това стихотворение, както и всички останали, са защитени от Закона за авторското и сходните му права със специален код, наречен ISBN, даден ми от Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

Колкото и да ми е неприятно, ако не получа от Вас приемливо обяснение, или поне някакво извинение от Вас - в качеството Ви на основател и главен редактор, ще заведа дело за плагиатство срещу "авторката" г-жа Свещарова, с паралелен солидарен иск срещу Вас - в качеството Ви на основател и главен редактор, както и срещу издателите на сп. "Културна палитра".

Валери Станков
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
yotovava
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 25, 2007
Мнения: 231
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 14:03:33 » Отговори с цитат върни се горе

Ще е жалко наистина, ако това е направено съзнателно. Силно се надявам да е някаква грешка, но лошото е, че през последните години наблюдаваме постоянно подобни явления.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 14:44:06 » Отговори с цитат върни се горе

Въпросът не е в цвета на картона за Първолета Маджарска или в публикуването на стихотворение на друг автор, т.е. размяна на едноименни стихотворения. Иде реч според мен за съвсем друго - принципа на публикуване на авторски произведения.
Аз не мога да разбера едно нещо - как може сп. "Културна палитра" в брой 1-2 от 2012-а година да публикува автор без неговото знание - според изказванията на Тони Свещарова, никой не я попитал и тя е изненадана да прочете стихотворение на В.Станков под нейно име. Обърнете внимание - година и нещо след като публикацията е факт.
За какви грешки говорим? Публикува се автор без негово знание. На всичко отгоре вместо нейно стихотворение се публикува "Молитва" - та на В. Станков.
Искам да попитам какъв хонорар е изплатен на Тони Свещарова за това произведение и ако не е, докога разни псевдо -издателства ще печелят на гърба на бедните български автори без тяхно знание. След като законите на тази страна не се спазват от общински и държавни институции, трябва ли ние, данъкоплатците, които осигуряваме заплатите на подобни безхаберия, да си търсим правата в съда.
Моля, темата да не се превръща в говорилня със съболезнователни междуметия към Валери, а да се разглежда принципно, за авторските права и правата на издателствата.

ПП. Маджарска е поднесла извиненията си към Валери Станков 3 дни след като въпросът е поставен в публичното пространство, но какво променя това в цялата тази ситуация? Обещанието за опровержение и публикуване на двете произведения в следващите броеве, само може да увеличи тиража на продажбите заради интригата, а авторите пак да са с пръст в устата.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Silver Wolfess
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Jan 05, 2004
Мнения: 1881
Място: София

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 17:48:22 » Отговори с цитат върни се горе

hixxtam написа:
Въпросът не е в цвета на картона за Първолета Маджарска или в публикуването на стихотворение на друг автор, т.е. размяна на едноименни стихотворения. Иде реч според мен за съвсем друго - принципа на публикуване на авторски произведения.
Аз не мога да разбера едно нещо - как може сп. "Културна палитра" в брой 1-2 от 2012-а година да публикува автор без неговото знание - според изказванията на Тони Свещарова, никой не я попитал и тя е изненадана да прочете стихотворение на В.Станков под нейно име. Обърнете внимание - година и нещо след като публикацията е факт.
За какви грешки говорим? Публикува се автор без негово знание. На всичко отгоре вместо нейно стихотворение се публикува "Молитва" - та на В. Станков.
Искам да попитам какъв хонорар е изплатен на Тони Свещарова за това произведение и ако не е, докога разни псевдо -издателства ще печелят на гърба на бедните български автори без тяхно знание. След като законите на тази страна не се спазват от общински и държавни институции, трябва ли ние, данъкоплатците, които осигуряваме заплатите на подобни безхаберия, да си търсим правата в съда.
Моля, темата да не се превръща в говорилня със съболезнователни междуметия към Валери, а да се разглежда принципно, за авторските права и правата на издателствата.

ПП. Маджарска е поднесла извиненията си към Валери Станков 3 дни след като въпросът е поставен в публичното пространство, но какво променя това в цялата тази ситуация? Обещанието за опровержение и публикуване на двете произведения в следващите броеве, само може да увеличи тиража на продажбите заради интригата, а авторите пак да са с пръст в устата.


Хипо, какви хонорари, какви 5 лева? Кой плаща в днешно време хонорари. "Труд". Може би "Преса" и "Дума". За друг не знам. Веднъж бях поставила въпроса пред един бургаски вестник, който многократно си беше пълнил страницата с мои творби - от 1/3 до цяла страница. Да не казвам какво настана. Излязох аз виновна - меркантилна, неблагодарна, а те били ми правели реклама, за която аз, странно защо, не знаех, а и не съм искала. Та и "Културната палитра". Ако всички автори обаче възроптаят и си потърсят правата, няма да е така. Има издания, които предварително са си написали, че не изплащат авторски хонорари, но това, мисля аз, не им дава право без знанието на жив автор да го публикуват. Може последният да не е съгласен. Това е действителността. Smile

_________________
Silver Wolfess
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 18:09:19 » Отговори с цитат върни се горе

Лили, ако си им благодарила за рекламата чрез необходимия съдебен иск затова, че са нарушили авторските ти права и без твое знание използват в тяхна полза, твоя интелектуална собственост, си можела да им вземеш доста добър процент от печалбата за тези броеве, в които са те "рекламирали", защото те са получавали пари от продажбата им, за разлика от теб, но понеже всеки маха с ръка в подобни случаи, сме на този хал. Да не говорим, че много лесно може да ги обвиниш в оронване на престиж и да искаш морални компенсации, доказвайки твоето нежелание да те публикуват, а след като те не могат да докажат, че са се свързали предварително с теб и са взели твоето съгласие, може и бая да ги одръстиш.
За това говорим тук в тази тема. Не давайте аванта на подобни издателства. Това е интелектуален труд, който за да се използва, трябва да се заплаща.

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 20:14:53 » Отговори с цитат върни се горе

hixxtam написа:

За това говорим тук в тази тема. Не давайте аванта на подобни издателства. Това е интелектуален труд, който за да се използва, трябва да се заплаща.


Благодаря, Найдене!

Пуснах тази тема във форума главно заради всички онези поети и приятели в сайта, които ще отминат - и ще си кажат "А бе... това не се отнася до мен!" Exclamation

Омерзително е да се случи на когото и да било.
Не го пожелавам никому!
Алби
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
hixxtam
Администратор
Администратор


Записан(а): Nov 21, 2003
Мнения: 1743
Място: Плевен

МнениеВъведено на: 24 Яну 2014 20:46:33 » Отговори с цитат върни се горе

Затова промених заглавието, Валери, за да не се разглежда като единичен случай, а принципно и дали има право някой да издава някого, без негово знание. Ще си позволя да цитирам Тони Свещарова от дискусията по същата тема във фейсбук:

Цитат:
Тони Свещарова: Нито познавам лично въпросната госпожа Първолета,нито съм я виждала някога,нито е искано от мен стихотворение,нито знам,че издава и е издадено такова списание!!!За какъв хонорар става въпрос?Да обясни ТЯ какви ги е дробила,публикувала и правила!!!Тази жена трябва да се извини не само на Валери Станков,но и на мен.Страдам от случилото се...съвестта ми е чиста!Нито възпитанието ми,нито мирогледа ми биха позволили да направя такава ГАДОСТ-моята Молитва си е моя,на Валери Станков-негова!Възмутена съм от дъното на душата си!!!Как може такава немарливост!

_________________
ХИПО
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя Посети сайта на потребителя ICQ номер
RockAround_theC_l_ock
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Oct 03, 2010
Мнения: 493
Място: Varna, Bulgaria

МнениеВъведено на: 31 Яну 2014 07:53:53 » ЖЪЛТ КАРТОН ЗА... Отговори с цитат върни се горе

Какви *картони*, по дяволите!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Деянието си е противозаконно и си е за съд!

Позволявам си да го кажа, защото го направих (слава богу - само един път!).
Успешно и ефективно!!!
Затова - единственият правилен начин да се пребори човек с тези кражби, е това -

адвокат, даване под съд и съдебно решение.

Обстоятелствата по горния казус са от ясни и до неприличност безобразни!

А иначе - да се жалваме и вайкаме по форуми и сайтове за и-нет общуване, е безполезно!
Само дава повече наглост и чувство за безнаказаност на крадците на интелектуална собственост.

Бойко Боев, на Вашите услуги (за препоръка на адвокат Smile )
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка
LeoBedrosian
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Aug 09, 2004
Мнения: 839

МнениеВъведено на: 31 Яну 2014 18:11:05 » да кажа Отговори с цитат върни се горе

Предлагам на Албито да подари няколко римувани винкела и три-четири прозаични голфа на пернишката Културна палитра и да си стиснат ръцете.
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Изпрати e-mail на потребителя
Albatros
ХуЛитер
ХуЛитер


Записан(а): Feb 23, 2010
Мнения: 608
Място: Варна

МнениеВъведено на: 02 Фев 2014 21:15:32 » Re: ЖЪЛТ КАРТОН ЗА... Отговори с цитат върни се горе

RockAround_theC_l_ock написа:
Какви *картони*, по дяволите!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Бойко Боев, на Вашите услуги (за препоръка на адвокат Smile )


Благодаря, пич. Вече е сторено.
Алби Exclamation
Виж профила на потребителя Изпрати лична бележка Посети сайта на потребителя
Покажи мненията преди:      
Започни нова темаРепликирай в темата
Виж предишна тема Влез и виж бележките си Виж следваща тема
Не можеш да пускаш нови теми
Не можеш да отговаряш във форума
Не можеш да редактираш мненията си
Не можеш да триеш свои мнения
Не можеш да гласуваш във форума



Powered by phpBB version 2.0.21 © 2001, 2006 phpBB Group
Theme template LFS NewBoxBlue v.1.0.2 designed by LeoSoft © 2016 www.leofreesoft.com